Tludovík Plouček

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Tludovík Plouček, současný lord admirality ČR, (*23. 5. 1947).

Jedna z mála dochovaných fotek - zde na můstku Primátora Dittricha

Dětství a zrání[edit | edit source]

Tludovík Plouček se narodil 23. 5. 1947 v Jevíčku v rodině Rudolfa Ploučka, stárnoucího a živořícího voraře živícího se kdysi plavením sudů piva po Dunaji. Matka nebyla známa a otec byl často mimo domov. I přesto prožil malý Tludovíček v Jevíčku krásné dětství. Otec mu vyprávěl hrůzostrašné příběhy prožité na divokých dunajských vlnách, historky z krčem a nevěstinců. Tludovík měl jasno a tudíž se přihlásil roku 1962 na Československou socialistickou námořní akademii stalingradských stachanovských traktoristů (ČSSNASST).

V ročníku vynikal, drobné problémy měl pouze s lodními uzly a vařením grogu. Roku 1969 absolvuje v hodnosti soudruh poručík - háček I. stupně. Téhož roku měl být zařazen jako důstojník na vlajkové lodi Vltavské socialistické floty Generál Svoboda. Stal se však obětí čistky v námořnictvu. Ploučkovi především přitížila jeho akce ze srpna 1968, kdy se pokusil se svojí improvizovanou flotilou pramic na Vltavě narušit akce sovětských vojáků. Byl degradován a přeřazen jako soudruh topič na dělovém škuneru JZD Vítězný Únor Svojetín.

Po roce 1989[edit | edit source]

Změny zastihly i Tludovíka Ploučka v podpalubí starého škuneru. V osudných listopadových dnech byl JZD Vítězný Únor Svojetín převeden pod správu LM. Rozkaz zněl jasně, škuner měl zachránit socialismus. Plouček vystihl přesně záměry milicionářů. Využil jejich indispozice způsobené mořskou nemocí a založil na přídi požár. Nad lodí a zrúdnými pohůnky socialismu se navždy zavřely vltavské vody. Plouček nám tak tímto hrdinským činem, při němž nasadil i vlastní život, zachránil samet. Za tento čin byl po zásluze odměněn řádem Plaváčka I. stupně a povýšen do hodnosti kontraadmirála. Zárověň mu bylo svěřeno velení na bitevním křižníku Tatíček Masaryk operujícím na přehradě Slapy. Jako uznávaný hrdina se stal plným právem roku 2003 lordem admirality. Na jeho počest byla řeka Polzen přejmemována na Ploučnici.

V červnu 2009 byl velkoadmirál Tludovík Plouček sesazen z funkce, nyní zastává úřad Ministra pro vody, povodí a věci námořní.

Podle neověřených informací se Plouček snažil přesvědčit prezidenta Reagana, aby se sedmá flotila USA vylodila na Brněnské přehradě v přístavišti Kozí horka. Za tím účelem snad poskytl USA kompletní plány zmíněného přístaviště.