Kosopes obecný

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kosopes obecný
Kosopes.jpg
Kosopes obecný

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovité (Canidae)
Rod: Kosopes (Foglcanis)
Druh: Kosopes obecný (Foglcanis Blekfoglus)

Kosopes obecný (německy Sensehund, anglicky Scythedog, mezi odborníky z oboru sexuologie ovšem zpravidla nazývaný původním svahilským termínem merulacanis), je kříženec kosa černého a bernardýna. Přestože název kosopes je velice nepřesný, jelikož se jedná právě o konkrétní plemeno psa a to sice bernardýna, historikové se domnívají, že výraz kosopes byl zaveden, neboť kosobernardýn zní poněkud zvláštně a krkolomně. A špatně se s tím tvoří rýmy.

Porovnejte například:

Není holka vůbec líná,
má-li v klíně kosobernardýna.

versus

Utíkala dívka v les,
ehm ehm jí tam kosopes.

Historie druhu[editovat | editovat zdroj]

Tento druh byl vyšlechtěn již ve starověku za účelem letecké rozvážky rumu. Legendy praví, že na víně byl tehdejší prostý lid, který byl moc líný na to, aby vymyslel dopravu rumem pomocí dělostřelectva. Podle známého pracujícího důchodce a chataře z Vysočiny Miloše Zemana je v této legendě podstatná chyba. Lidé nechtěli rozvážet rum, nýbrž Becherovku. S tímto faktem se však neshoduje se svým předchůdcem Václavem Klausem. I tento spor se podle některých historiků stal jedním z důvodu vypuknutí Chilsko-české války.

Popis těla[editovat | editovat zdroj]

Kosopes by měl být vzhledově impozantní a nesourodý. Mohutná hlava, nepřiměřeně velká ke zbytku těla má přátelský pohled, oči jsou středně velké, přiměřeně hluboko vsazené, okraje horních i spodních víček mají malý záhyb. Ušní boltce jsou jemné, trojúhelníkového tvaru se zaoblenou špičkou, zadní okraj boltců lehce odstává a přední přiléhá k lícím. Proto se někdy kosopes nesprávně označuje jako létající ušoplesk.

Nároky a chování[editovat | editovat zdroj]

Kosopes má velmi přátelskou povahu, je vyrovnaný, rozvážný, chytrý a učenlivý, jedná se tedy o Mirka Dušína zvířecí říše. Miluje svou rodinu a uznává svého pána. K dětem je jemný a citlivý, ačkoliv je velmi rád shazuje z útesů, nebo jiných příležitostně vhodných vyvýšenin. Rozhodně se nehodí k životu ve městě, na vesnici je dobrým hlídačem. Rozhodně není tím lenochem, kterého si každý představuje. Může žít trvale venku, hůře snáší teploty okolo 20000 ºC a proto je nutné, aby měl vždy možnost úkrytu ve stínu např. pod neidentifikovatelným létajícím předmětem. V období růstu je náročný na kvalitní potravu, výhradně chleba s burákovým máslem a česnekem, ale nepohrdne ani štanglí slovenského uheráku.

Tah[editovat | editovat zdroj]

Kosopes je částečně tažný pesopták, na zimu většina kosopsů odlétá. Kosopsi z Čech zimují v Sýrii, moravští kosopsi pak létají do mongolské Paříže. Ze zimovišť se vrací přesně 30. února. Na den přesně. Když je hezky. Není-li hezky, pak jindy.