Kiwi

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kiwi  
Kiwi2.jpg

Stupeň ohrožení
hojně lovený, ohrožený
Vědecká klasifikace
Říše: Ovocoptáci
Kmen: strunatci
Třída: ovocnatí
Řád: kiviové
Rod: actinidia
Druh: deliciosa
Binomické jméno
Actinidia deliciosa
Kiwi.jpg

Kiwi je jméno řádu vývojově primitivních, menších nelétavých ptáků. Řád zahrnuje pouze jednu čeleď a jen několik druhů, přičemž všechny žijí pouze ve vlhkých pralesích Nového Zélandu, a to především na místech známých jako Lórien, Hobitín, Železný pas a Mordor.

Morfologie[edit]

Kiwi má silně redukovaná křídla a jeho peří připomíná srst. Na rozdíl od létajících ptáků nemá pneumatizované kosti, na hrudní kosti chybí hřeben pro úpon svalů a i klíční kost je redukovaná. Kiwi má tak de facto podobu jakého si rotačního elipsoidu, či chcete-li vajíčka, pokrytého jemnou hnědou srstí. Oči jsou slabé a zakrnělé, takže jednolitost hnědé pseudosrsti narušuje jen zobák, který je sice úzký, ale zato vysunovací a na konci opatřený hmatovými pírky.

U kiwi se vyskytuje pohlavní dimorfismus, samec je poněkud protáhlejší, zatímco samička spíše kulatá. Z neznámých důvodů mají samečci větší sklony k hnití a samičky jsou zase většinou kyselejší.

Etologie[edit]

Kiwi má vynikající hmat a ¨chuť jako pořádné ovoce a při hledání potravy spadne ze stromu, což není nic divného, protože jednak je kiwi aktivní v noci, a jednak je tato vlastnost přirozená všem savcům. Vzpomeňte, kdy jste viděli nějakého opilce snažícího se dostat v noci domů - hmat a čich, nic jiného nepotřebuje.

Kiwi loví červy a larvy, které najde v půdě. Ačkoli to není dokázáno, předpokládá se, že se dokáže při hledání potravy i na kratší dobu zavrtat pod zem, což by mu mohl umožňovat jeho stejnorodý válcovitý tvar.

O potomstvo pečuje sameček, oba rodiče však spolupracují na stavbě hnízda z vytrhaných pírek, nebo spíše chloupků.

Význam pro globální hospodářství[edit]

Kiwi s vysunutým zobákem, zákeřně překvapený v noci, kdy opustil svou mísu.
Skica kiwiovské fyziologie.

Všechny druhy kiwi jsou ohrožené, hlavně kvůli bezohlednému kořistnickému lovu. Kiwi jsou nelétaví a hnízdí na zemi, vejce i dospělí kiwi jsou tedy snadnou kořistí ziskuchtivých Novozélanďanů. I přes mnohé snahy ekologických organizací se však trend masového výlovu nedaří zvrátit, kiwi je totiž po celém světě velice oblíbenou pochoutkou.

Ačkoli jde o živočicha, maso kiwi nebývá zpravidla bráno jako maso, ať už za to může jeho sladkokyselá chuť, nebo homogenní charakter (černě zabarvené chrupavky bývají často mylně považovány za semínka, ale řekněte, kde by se v ptačím masu vzala semínka?).

Kiwi chutná nejlépe v čerstvém stavu, kdy se pojídá buď vcelku jako jablko, oloupaný a nakrájený na plátky, nebo po rozříznutí vydlabávaný lžičkou. Někteří gurmáni však z kiwi dělají i kompoty, koláče, ovocné dezerty a marmelády, někdy se kiwi používá ke zdobení moučníků a výrobků studené kuchyně. Kvůli změkčovacímu enzymu prý sice není dobré kiwi používat v dezertech, které obsahují mléko nebo mléčné výrobky, přesto se ale v kombinaci se šlehačkou přidává do mnoha oblíbených zákuscích.

V poslední době se kiwi také užívá při výrobě džusů nebo míchání koktejlů; do nápojů je ale vhodné kiwi oloupat, protože jinak se ze slupky rozmixováním rozptýlí příliš mnoho hořkých látek, které sice nejsou nezdravé, ale způsobují nepříjemnou chuť. Kiwi lze samozřejmě i sušit, nebo možno použít také jako náplň do palačinek, k ochucení jogurtů nebo zmrzliny. Podle Václava Sysla je využíván jako přípravek do toaletních papírů.