Turecký med

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Turecký med je vlastně zkamenělý pravěký cukr...malé tmavší předměty uvnitř medu na obrázku jsou zkamenělé pravěké včely.

Turecký med je tradiční tvrdá (až kamenná) cukrovinka původem kupodivu z Turecka.

Již dlouhá staletí se vedou mezi cukráři ve zbytku Evropy i světa spory, kde, jak a hlavně z čeho se turecký med vyrábí. Jisti jsou si jenom tím, že je to zatraceně tvrdé cukrové něco. Vědecký tým Necyklopedie však vyzkoumal mnohem víc!

Původ tureckého medu[edit | edit source]

Za původem tureckého medu se musíme vypravit až do pravěku. Tehdy bylo dnes vyprahlé Turecko úrodnou oblastí pokrytou svěžími luhy a háji plnými rozkvetlých květin. Ty byly samozřejmě opylovány tehdejším hmyzem. Jen pro zajímavost z těchto opylovačů uvádíme například vosu šavlozubou a pravčelu tureckou. Úctyhodným rozměrům těchto živočichů odpovídala velikost jejich úlů.

Časem se však (podobně jako v případě vzniku uhlí) tyto obrovské úly plné sladkého medu propadly do bažin (každý přece ví, že v pravěku byla bažina na každém kroku). Bez vzduchu a za přítomnosti tepla vznikajícího tlením dávných přesliček a podobných stromových útvarů, med zkameněl.

Čas plynul a na zemi se objevil člověk. Brzy si všiml, že stěny některých hlubokých jeskyní jsou tvořeny jakousi, sice velice tvrdou, ale sladkou hmotou. Okamžitě začala těžba, bylo totiž mnohem snazší vlézt do jeskyně a kusem pazourku (později krumpáčem) udloubnout kousek zkamenělého cukru, než celý den hledat po lese plody nějakého ovocného stromu, jejichž sladkost se s nově objeveným tureckým medem nedala vůbec srovnávat. Netrvalo dlouho a na světě se objevily první hlubinné doly na turecký med.

Starověký důl na med, Kappadokie, Turecko. Světlejší skvrny v hornině jsou ložiska zkamenělého medu.

Däniken opět vedle[edit | edit source]

Dnes se turecký med těží v přísně střežených oblastech středního Turecka, nejhlubší důl, pojmenovaný Al-Mn'amkha je hluboký 6 661 metrů (je velice zajímavé, že 6 661 je prvočíslo, navíc přesně o 100 větší než 6561). Ze starověku se nám dochovaly až 13 pater (13 je také prvočíslo) hluboké doly v Kappadokii, o kterých pan Erich von Däniken tvrdí, že jde o kryty primitivních obyvatel před nálety zlých mimozemšťanů.

Speciální kráječ Tureckého medu

Několik dobrých rad[edit | edit source]

  • Turecký med je pěkně tvrdá záležitost. Nedoporučujeme konzumaci nikomu s jakýmikoli zubními problémy.
  • Turecký med je pěkně sladká záležitost. Nedoporučujeme konzumaci nikomu s jakýmikoli zubními problémy a ani těm, trpícím úplavicí cukrovou, neboli diabetem
  • V případě vytvoření závislosti, se může turecký med stát pěkně drahou záležitostí. Nedoporučujeme konzumaci nikomu s jakýmikoli finančními problémy.
  • Nadměrná konzumace tureckého medu způsobuje vážné žaludeční potíže (přece jenom, je to zkamenělá pravěká surovina).