Dieta

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Takové čerstvé dietní škvarky, to je pošušňáníčko!“

- anonymní člen Klubu dietářů
Cíl všech dietářek

Dieta, jak hrozné slovo. Již jeho vyslovení vyvolává u normálního člověka hrůzu a odpor. Pravda, nastanou v životě lidském momenty, kdy je dieta nezbytná, ale to jsou extrémní případy a mají svoje opodstatnění, ovšem jen ve vyjímečných případech. Ne tak jako v poslední době, kdy se diety jakéhokoli druhu stávají pro některé naše spoluobčany přímo posedlostí, snad za to mohou cílené kampaně ohledně zdravého života a masivní strašení lidí strašnými následky nesprávné životosprávy. Strašlivé náslekdy má spíše dodržování různých zaručených diet, zejména na hubnutí. Rozveďme si pro orientaci alespoň několik druhů diet.

Dieta zdravotní[edit | edit source]

Jedná se skutečně o extrémní případ, a zde je v zájmu pravdy nutno podoktnout, že zde je dodržování lékařem předepsané diety na místě. Jenom blázen by po žloutence nedodržoval předepsanou dietu a ládoval se bůčkem jako za zdrava, to by si rozhodně kopal hrob. Na druhou stranu, proč by měl člověk poslouchat lékaře a nejíst výše jmenovaný bůček jenom proto, že má vysokou hladinu chloresterolu, když existují velmi účinné prášky, které chloresterol udržují v příznivé hladině při současné konzumaci bůčku a ovaru, že? Při troše dobré vůle jde všechno a konec konců slova lékařů nelze brát jako dogma, konečně jsou to také jen lidé a mohou se mýlit.

Dieta redukční[edit | edit source]

Pro nepamětníky ilustrační obr.

Jedná se dietu ke zhubnutí, sle na druhou stranu, proč by to člověk dělal? Rozumný člověk, když má hlad, tak se nají a pokud má co, tak do sytosti. Řeči o polosytu vymysleli lidé, kteří mají trávicí potíže a ostatním závidí jejich zdravý apetýt. O redukční dietě věděl svoje již pračlověk. Nebyl-li mamut, nebylo-li kořínků a bobulí, byla dieta (pravda byli tu ještě neužiteční příbuzní). Ovšem při první příležitosti se pračlověk doslova napral, co do něho vlezlo.

A teď si vezměme manekýnky. Z jakýchsi podivných důvodů zatoužily být štíhlé. Cožpak štíhlé, no budiž, ale ony jsou úplně vychrtlé. Všimněnme si jejich chůze, to se nikomu nezdá, že divně chodí, jako by sotva pletly nohama, to je fakt, způsobený tělesnou slabostí z diet. Průkopnicí tohoto stylu byla anglická manekýnka Twiggy někdy na přelomu 60. a 70. let minulého století. Při pohledu na ni člověka napadlo, že je setrojena ze špejlí a drátků, vypadala zkrátka jako drátěný věšák na hadry, na kterém se ovšem značně šetřilo na síle drátu. Člověk mimoděk napínal uši, zda při chůzi náhodou nechrastí.

Ovšem že existuje spousta zázračných diet na zhubnutí, spousta ještě zázračnějších (a velmi drahých) preparátů na hubnutí. A přitom zhubnout je tak lehké: nežrat !

Dieta kašovitá[edit | edit source]

Patří do zdravotních diet, velmi často předepisována pacientům v nemocnicích, no v oddůvodněných případech zcela jistě, ale jako všechno, není na místě ji zneužívat. Jedno by ale měli lékaři pacientům vysvětlit, proč musí být tak hnusná? Proč by to nemohlo být normální jídlo, ale rozemleté, už to samo o sobě je činí nevábným. Proč proboha ještě nikoho nenapadlo, že když mletou (kašovitou) stravu, tak že by to mohly být klidně jelita nebo jitrnice, konec konců je to z mletého masa. Snad v zájmu blaha nemocných dojde v brzké době k nápravě.

Dieta sportovní[edit | edit source]

To je také kapitola sama o sobě. Jak může sportovec podávat nějaký výkon, když se živí pouze vařenou drůbeží s těstovinami, copak to je jídlo pro člověka, který má podávat výkon? A to prý je vědecké. Pak se nedivme, že sportovci sahají po dopingu, to je důsledek vědecké, racionální stravy. Je-li vysláblý nedostatkem jídla, musí si samozřejmě pomoci jinak. Když se vrátíme do historie: držel snad slavný zápasník Frištenský nějakou dietu? Rozhodně ne.

Závěr[edit | edit source]

Když má člověk co jíst, tak ať jí a jí všechno, hlavně když mu chutná. Je totiž docela možné, že přijdou chvíle, kdy to již nepůjde, a tak bude mít alespoň na co vzpomínat. Nepodléhat různým propagandám se vždycky vyplatilo.