Zdeněk Pohlreich

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zdenekbyloprcanjoembidenem.jpg
Zdeněk Pohlreich
Biografické informace
Diagnóza naivní zachránce české gastronomie
polrajchův syndrom
Barva očí pekelně rudá
Vlasy plešaté
Narozen tos ještě nebyl na světě
Úmrtí smrt nastane, až české restaurace budou zcela zbaveny všech kečupů, maggi a dalších dochucovadel nebo pokud ochutná UHO
Rodina žena: Zdeňka Pohlreichová
Děti dětí jako smetí
Přezdívka Šéf, Polrajch, Plešoun, Bílej démon, Ďábel v rondónu
Zajímavosti
1 Má rád kapelu Rammmmmmštajnnnnnn


Pohlreich zachycený remoskou s Wilsonovou mlžnou komorou, dobrá práce VTN.

Zdeněk Pohl-Reich (nebo také „Bílej démon“,nebo prostě jen Polrajch) je nejvýznamnější soudobé české strašidlo. Je vzdáleným příbuzným německého Poltergeista. Bere na sebe podobu bíle oděného, tlustého a bezvlasého muže s hořícíma očima. Nejčastěji se vyskytuje v hospodách, kde způsobí velké zmatky, aby po několika dnech náhle zmizel.

Ještě člověkem[edit | edit source]

Zdeněk Pohlreich s Jirkou Babicou

Zdeněk Pohlreich byl původně kuchařem a hostinským, který mezi léty 1728 až 1765 provozoval společně s jakýmsi Babicou zájezdní hostinec nedaleko Prachatic. Podle místní legendy Pohlreich dával hostům špatnou míru „...a vůbec je všelijako ošizoval a sobě si z cizieho ukrajoval.“ Zemědělný lid ale Pohlreichovo šizení prokoukl a ten, aby se vyhnul lynči na pranýři, upsal svou duši ďáblu. Ten mu pak podle pověsti dal lahvičku kouzelné červené omáčky, která otupuje chutě i rozum každého člověka.

Když následujícího dne přišel k Pohlreichově hospodě rozzlobený dav, nabídl jim úlisný hostinský porci rozvařených nudlí právě s touto, jak doslova říká pověst, „ďáblovou krví“. Vesničané zapomněli, proč vlastně přišli a začali se nezřízeně cpát, k čemuž jim Pohlreich přičinlivě prodával podměrečné pivo.

Tak se Pohlreich vyhnul lynčování a díky nové omáčce pekelně zbohatl. Za deset let a deset dní si ovšem čert pro Pohlreicha přišel a odnesl ho s sebou do pekla. Za trest se nakonec musel Pohlreich vrátit na zem a „...dokaváď budie v zemích tiechto jeden jediný hostinský nepoctivý, strašiť tieto a k smrti diesiť, dokaváď se nepolepší, bude.

Formy strašení[edit | edit source]

Zdeněk Pohlreich se náhle zjevuje především v kuchyních českých a moravských hospod, kde (na rozdíl od většiny jiných strašidel především ve dne) straší a k smrti deptá především kuchaře. Jeho strašení má nejčastěji formu hlasitého a velmi nevybíravého klení nebo například přemísťování starších kusů kuchyňského náčiní (od cedníku po mixér na chleba). Zdeněk Pohlreich také rád vyhazuje a míchá různá umělá dochucovadla (zvláště pak kečupy, které podle některých teorií až nápadně připomínají prokletou „ďáblovu krev“), prozpěvuje si různé lidové odrhovačky nebo přemisťuje pokladnu.

Pohlreichovo strašení obvykle trvá čtyři až pět dní v kuse. Stejně jako se náhle objevil i náhle zmizí. Po zhruba měsíci, který dává hříšným kuchtíkům na polepšení, se na místo strašení vrátí a pokud zjistí, že konstelace hrnců odpovídá magickým regulím a do sta sáhů se nenachází žádný kečup, naposledy hromově zakleje, vypálí na vstupní dveře své znamení a navždy zmizí.

V médiích[edit | edit source]

Fenoménu Pohlreicha se v poslední době věnovala i Prima, která ve spolupráci s potomkem jednoho z původních historických majitelů hostince, kterým je přední tuzemský gastronaut Babica, připravila sérii záhadologických pořadů Ano šéfe!, které se tomuto jevu věnují a snaží se jeho řádění mapovat. Zajímavostí je, že v pořadu vystoupil mimo jiné nevlastní prasynovec Aštara Šerana a budoucí český prezident, kluk s kamením. Ten také v závěrečném díle pořadu navázal s výše jmenovaným úspěšně spojení.

Manželka[edit | edit source]

Polrajchova stará. Ti dva se opravdu hledali až se našli.

Žena, která nepatří za plotnu

Pohlreichův kult[edit | edit source]

Společně s rostoucí popularitou Pohlreicha se začal na území ČR rozšiřovat také kult uctívání tohoto gastrodémona. Pohlreichův kult je jednou z v současnosti nejdynamičtěji rostoucích a také nejnebezpečnějších tuzemských sekt. Podrobněji v článku Pohlreichův kult.