Salám

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

„Salám!“

- Jásir Arafat

„Německý salám obsahuje více masa než salám český, ten maso neobsahuje.“

- Kapitán Osvěta
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Islámský stát.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Salám s 15% masa

Salám je druh masného výrobku, který vzniká uzením nebo jinou tepelnou úpravou masové, částečně masové či nemasové směsi.

Starší historie salámu[edit | edit source]

Salám má za sebou dlouhou historii, sahající až do pravěku, kdy naši prapředkové míchali maso zabitých nepřátel s masem z mamutů. Po příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje se výroba salámů rozšířila z Velké Moravy i do Práglu. Škála salámů byla rozšířena v 15. století husity, kteří do nich začali dávat maso z koní zabitých nepřátel (někdy tam pomleli i křižáky). Sortiment salámů rozšířil Napoleon, který založil ve Slavkově manufakturu na výrobu Pařížského salámu. K rozmachu výroby salámů došlo v 19. a 20. století, kdy se soukromí řezníci předháněli, kdo vyrobí lepší salám. Komunisté však tyto řezníky zlikvidovali a vytvořili masokombináty. Kupodivu se však salám ještě v této době vyráběl z masa.

Novější historie salámu[edit | edit source]

Kostelecký salám v párku zv. Babiška

Po návratu kapitalismu do českých zemí došlo k prudkému rozvoji vědecko-technické revoluce. Výrobci pochopili, že se salám nemusí vyrábět z masa a došlo k rozsáhlým inovacím. Do výzkumu se zapojila i Fakulta genetických modifikací. Místo masa se začaly používat rostliny (či jejich části), jako např. pleskatec zavlhlý, vlaštovičník nebo hřib jaderný. Jako zahušťovadla se začal používat dihydrogenmonoxid, prdelit či všemžen. Aby výrobek držel pohromadě, začalo se do něho přidávat vteřinové lepidlo. Někteří výrobci však pochopili, že je poptávka i po salámech, které se vyrábějí z masa. Protože kvalitní maso je drahé, začali pro účel výroby salámů dovážet ze starých zemí Evropské unie a Polska staré vyřazené krávy a svině, takže i některé české salámy obsahují maso. Efektivitu výroby však nejvíce pozvedl Andrej Babiš, který pro své masokombináty nakupuje na Západě mrazené masné ořezy. Protože v Německu a jinde na západě platí, že pro výrobu krmiv pro domácí mazlíčky může být užito jen zamrazeného masa ne staršího, než dva roky, dováží se toto staré neprodejné mražené maso do českých masokombinátů, kde z něj Babiš vyrábí salámy se značkou Klasa.

Druhy salámů[edit | edit source]

Nafouknutá kočka, která omylem požila výrobní salám

Související odkazy[edit | edit source]