Citrusy

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Citrusy jsou plody převážně teplomilných rostlin, pocházejících z roztodivných zákoutí planety Země a jsou lidmi konzumovány jako ovoce. V České republice se obvykle dají sehnat pouze extrémně chemicky nakonzervované exempláře, aby je po cestě nesežraly myši. Proto každý dovozce citrusů zaměstnává tým chemiků, kteří experimentálně napouštějí do plodů jedy v takové koncentraci, aby myši zahynuli, ale lidé musí zůstat alespoň v 75% naživu. Jedním z používaných chemických konzervantů je látka novičok. Dále se používá arzen, rtuť, hydrazin, kyselina lysergová nebo DDT.

Kysely ksicht citrus.jpg

Citrusů existuje mnoho druhů, nejznámějšími je pomrdanč, mrdarinka, pomrdelo nebo grepfujtajbl. Netradičním druhem je oslizák líbezný, který z nějakého perverzního důvodu chutná jen Asiatům.

Slovo citrus je odvozeno od citrónu, což je převelice žlutý kulatý šišoid, kyselý jako prdel. Oblíbeným zvykem fanoušků vážné hudby je vzít si na koncert filharmonie plátky citronu a viditelně je olizovat, ideálně v první řadě co nejblíže hráčům na dechové nástroje. To u hráčů vyvolává neúměrné slinění a dodává všem nový rozměr zážitku z koncertu.