Marmeláda

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Babiččinu marmeládu z originálního ovoce v supermarketu nekoupíte

Policejní hlídka zastaví náklaďák a ptá se řidiče. "Co vezete?" Ten odpoví: "Džem!" Policajti si prohlédnou doklady, pak zkontrolují náklad a nakonec řidiče zatknou a předvedou k náčelníkovi, kterému řeknou: "Šéfe, něco tu nehraje! Říká, že veze džem, v dokladech má napsáno jam a auto je plné marmelády!"


Marmeláda je druh sladké polotekuté ovocné směsi, která vzniká vařením a želírováním ovoce nebo ovocných šťáv a využívá se jako doplněk jídla, či na mazání na pečivo a sladké pokrmy. České marmelády bývaly vyráběny z místních plodů, jako jsou jahody, jablka, třešně, meruňky, ostružiny, borůvky, a další. Tyto plody se připravují s 1/3 cukru a poté se plní do sklenic. Nyní se tyto marmelády vyrábějí pouze ilegálně po domácku. Marmelády nemohou být dle nařízení Evropské unie nazývány marmeládou, ale jejich název je “džem.“ Dle článku 3333/2004 Evropské komise bude ten, kdo vyrábí marmeládu pod názvem “marmeláda,“ odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Dodržování tohoto ustanovení kontroluje Centrální mozek EU.

I když se zdá, že české obchody jsou plné džemů, producenti vyrábějí prakticky jen jeden druh, a to je džem z jablek, jehož obsah tvoří 60% cukru, a 35% jablek. Zbytek obsahu tvoří bhuptg, kokotový olej, hegeš a příchuťové humusy. Pokud spotřebitel kupuje jahodový, třešňový, meruňkový, borůvkový či ostružinový džem, jedná se opět o džem jablečný, který je doplněn o 0,005% uvedeného ovoce, o chemickou příchuť a chemické barvivo.