Polopenze

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Průměrná snídaně jihoevropské hotelové polopenze.

Polopenze je úsporný způsob obživy důchodců a hotelových hostí.

Charakteristika[edit]

Jak napovídá název polopenze, něco není úplné. Pokusíme se zjistit, co by to jen mohlo být. Při průzkumu, který provedl Vědecký tým Necyklopedie mezi důchodci (penzisty), se zjistilo, že výše důchodu je u 96 % dotázaných zhruba poloviční, než by si respondenti přáli. Z toho vyplývá, že pobírají od státu tzv. polopenzi. Tato polopenze tedy logicky stačí pouze na polostravu.

Důsledek[edit]

Vyhladovělý penzista po obdržení polopenze začne zběsile a nákladně jíst, čímž utratí svou polopenzi už v půli měsíce. Následuje období hladu až do další polopenze. Střídají se tak období silného přejídání a velkého hladu, a to není zdravé.

Hotelová strava[edit]

Princip střídání hladu a přejídání v hotelové stravě údajně vynalezl německý Ital španělského původu Kurt Jalapeño. Systém spočívá v tom, že máte zaplacenu jen snídani a večeři. Kurt Jalapeño si dobře si uvědomil, že celý den hladovějícímu hostu nebude jedna večeře stačit. Host se chová stejně jako důchodce po obdržení své polopenze. Nepatrná ztráta tržby za oběd bude bohatě vynahrazena v době večeře. Tím spíš, že host bude hledět spíše na kvantitu, než na kvalitu.

Myšlenky polostravy se chopili manažeři hotelů po celém světě a používají ji k nalákání hostí na nižší cenu. Je nasnadě, že tento způsob stravování získal své pojmenování po rakousko-uherském penzijním systému. Polopenze si oblíbili především hosté z chudých postkomunistických zemí a turisté. První proto, že strava bez oběda je zdánlivě mnohem levnější, než strava s obědem. Druzí proto, že během třicetikilometrové túry po okolí nemají čas vracet se do hotelu na oběd.

Kekel. I tohle může obsahovat polopenze.

Rozličnost polopenzí[edit]

Není ale polopenze jako polopenze, něco jiného dostanete tam, něco jiného onam. Pro názornost a srovnání uvádíme několik příkladů:

Po šesti měsících polopenze. Tato dívka původně toužila stát se položenou.
Druh polopenze Snídaně Večeře
Jihoevropská polopenze
(hotelová verze)
Švédský stůl prohýbající se pod kilogramy amerického, britského a francouzského jídla. K tomu ovoce. Nekonečné vyhřívané pulty prohýbající se pod kilogramy amerického, britského a francouzského jídla. K tomu zmrzlina.
Jihoevropská polopenze
(běžná verze)
Ryby a škeble. Chlazené. Ryby a škeble. Vařené.
Česká polopenze Kolečko salámu a plátek sýra na starém talíři, tvrdé rohlíky, vajíčka a nahnilé jablko. Mastné cosi s knedlíky nebo UHO, případně trochu kekelu.
Slovenská polopenze Halušky, tvrdé rohlíky a vajíčka. Halušky a bryndza.
Anglická polopenze Anglická snídaně. Ujde. Nic.
Moldavská polopenze Sýr a víno. Možná.
Arabská polopenze nic - je ramadán modlitba k Alláhovi

Důsledky polopenzí[edit]

Nyní se zabývejme pouze plnohodnotnými, kaloricky dostačujícími polopenzemi, především pak těmi, ve kterých dominují bufety, čili takzvané švédské stoly. Během takových polopenzí se totiž strávníci vystavují hned několika rizikům:

  • Spáchání smrtelného hříchu obžerství
  • Rozkolísání metabolismu
  • Hekání a supění
  • Přiblížení se k podobě a chování německých turistů
Ministerstvo zdravotnictví varuje:
Polopenze z vás udělá německého turistu!

Aby bylo jasno, představte si tuto situaci: Máte zaplacenou polopenzi. I když je levnější než celodenní stravování, pořád je to slušný peníz a vy, jako krkavý turista, už nehodláte vydat za jídlo další finance. Co tedy uděláte? Nacpete se při snídani tak, že vám to vystačí do odpoledne, pak důkladně vyhladovíte, načež se za hladovku mnohonásobně odměníte přecpáním se během večeře. Během přecpávání budete funět, sípat, hekat, a supět. Přemíra cukrů a tuků brzy způsobí tloušťku a nechuť se hýbat. Jako přecpaný turista budete jen ležet na pokoji, dokud nenastane opět čas večeře. Pak se vyvalíte ven a pustíte se do dalšího hodování. Přesně tak se chovají němečtí turisté. Hrozí vám, že za ně budete pokládání. Vždy si proto rozmyslete, jestli si k pobytu v hotelu pořídíte polopenzi či ne.