Rajče

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Rajče ještě s něčím

Rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum) je trvalka bylinného charakteru, nikdo však neví, zda se jedná o ovoce, nebo zeleninu.

Původ[edit]

Rajče pochází z Ameriky, do Česka je přivezl Jakub Jan Ryba. To se rozšířilo po celé Evropě a stalo se oblíbenou pochoutkou širokých lidových mas. Kromě toho se začalo používat na výrobu rajského plynu. Jeho pěstování bylo primitivní. Nejdříve pěstitel zasel do hlíny semeno a vzešlé přísady přesadil do skleníku nebo na pole. Koncem 20. století však bylo klasické rajče nahrazeno druhem Solanum bakelitum, které se pěstuje velkovýrobně v obrovských hangárech zejména ve Španělsku a Holandsku. Toto rajče je sice bez chuti a bez zápachu, ale je levné a proto je u českého zákazníka oblíbené.

Moderní výroba[edit]

Pro rostlinu současného typického rajčete není potřeba ani hlína, ani slunce. Rostlina je ponořena ve vodě, odkud si bere prakticky všechny potřebné živiny obsažené v Meresjevově periodické tabulce prvků. Nejdůležitějším prvkem pro výrobu rajčete je arogantin, který neutralizuje všechny chutě a zápachy. Když rajče dozraje, není červené, ale díky prvku bursík zelené. Jakmile rajče dosáhne potřebné velikosti, je otrháno, omyto savem a skládáno do bedýnek. Poté se obarvuje červenou barvou vyráběnou z komoušů lesních. Aby se lesklo a v obchodech dobře prodávalo, je přestříkáno acetonovým lakem nebo voskem a mýdlem.

Ilegální pěstování[edit]

V Česku je pěstování klasických rajčat prakticky zakázáno, je dovoleno pěstovat pouze minimální množství pro vlastní potřebu. Poté, co Češi poznali i chuť domácího rajčete, rozmohlo se ilegální pěstování ve velkém zejména v Moravstánu, odkud tato rajčata putují prostřednictvím příslušníků Moravské osvobozenecké armády na farmářské trhy, kde se prodávají ilegálně pod pultem. Zájem o ně však není velký, protože díky primitivnímu domácímu pěstování je jejich cena pro českého spotřebitele neakceptovatelná.

Házení rajčat[edit]

Jedná se o druh sportu, který je rozšířen nejen v Evropě, ale i v USA. Olympijský výbor ovšem tuto kratochvíli prozatím nezařadil do olympijských sportů, ovšem uvažuje se, že při Letních olympijských hrách 2020 bude házení rajčat již součástí olympijských disciplín. Toto zejména prosazuje díky svým zkušenostem Jiří Paroubek.

Zajímavost[edit]

Víte, že rajčata obsahují i některé české kečupy?

1 Kc zlamana.jpg Tento článek stojí za jednu zlámanou grešli. Je třeba jej převést na konvertibilní měnu, nebo na zlato, případně na sůl, která je nad zlato. Moeda mafagafo.jpg