Mýdlo
„Sakra, co to je za břečku?!“
„Tomuto článku jsem se smál, dokud jsem nezjistil, že je to vše naprostá pravda.“
Mýdlo je tuhý nebo tekutý koncentrát, který je používán převážně pro očistu těla. Je rozšířeno ve většině Evropy, kromě Moravstánu. I v Sileziastánu je běžně dostupné
Objev[editovat | editovat zdroj]
Mýdlo bylo objeveno německým vědcem Hanzem Müdlerem. K objevu došlo víceméně náhodou při výrobě jedu pro svého přítele Franze ze síry a arzénu. Během Müdlerovy nepřítomnosti v laboratoři se do zkumavky s 1/2 síry (S) a 1/2 Arzénu (As) dostala voda (H2O) a trocha hlíny (HLi2Na). Když Müdler vstoupil do laboratoře, ve zkumavce se mu srazila břečkoidní látka (H3AsSLi2Na), ze které se mu povedlo získat jak mýdlo (H2AsSLi2), tak i lidské sliny (SLi2Na). O mýdle se tehdy domníval, že bude použitelné jako prací prostředek pro jeho čistivost. Mýdlo dokonale vypralo všechno prádlo kromě striptýzových kalhotek a proto bylo dočasně vyřazeno. Díky Müdlerově nepozornosti se část slin dostala ven z laboratoře a způsobila epidemii slintavky, kterou zastavil až nástup kulhavky.
Vzorec výroby[editovat | editovat zdroj]
S + As + H2O + HLi2Na → H2AsSLi2 + NaOH
Využití[editovat | editovat zdroj]
Mýdlo je hojně využívano díky:
- nízkým nákladům
- možnosti vyrobit jej náhodou
- propagaci
- záminka pro bližší seznámení chovanců věznic
Ve 20. století Američané objevili ničivé účinky mýdla, které následně využili v atomové bombě. Při absencei hélia ve vzduchu se totiž mýdlo rozkládá na H3SLi2 a As. Uvolněný arzén poté vybuchuje.