Knedlík

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
„Je to prosté. Knedlíky se vaří ve vroucí vodě v podobě podlouhlých válečků a teprve po vyjmutí z vodní lázně se krájí na tenké plátky, a po obrubě těchto plátků může být takový knedlík poněkud oslizlý. Naproti tomu typický nok se ve formě kuliček nebo šišek vaří každý kousek oddělený zvlášť, a tudíž je slizký po celém svém povrchu.“
- (Jindřiška Krausová, Pelíšky)
Houskový knedlík.
Krůtí stehýnko, bramborový knedlík, červené zelí.
Odstrašující příklad, z toho knedlík nikdy nebude

Knedlík je české národní jídlo. Navzdory obecnému přesvědčení není tak slizký jak se zdá (viz citát Jindřišky Krausové), nebo aspoň není tak olezlý jak tvrdí Američané.

Češi jsou schopní jíst knedlíky kdykoli, kdekoli a s čímkoli, krom několika málo kombinací, které přenechávají cizincům, například tzv. AmericanWay, což je houskový knedlík namazaný máslem a přikusovaný ke svíčkové, nebo Californian-Way-How-To-Eat-Czech-Dumplings, což je houskový knedlík posypaný granulovaným instatním kakaem přikusovaný ke kreslenému televiznímu seriálu o motorových myších atd.

Ortodoxní knedlík je houskový, Češi však oblibují i knedlíky bramborové, dále játrové a morkové knedlíčky (ty jsou obzvláště slizké), které dávají do polévek a mnoho dalších. Nejen v citátu zmíněný slizký nok, je pro Čechy vlastně specifickou formou knedlíku, ale i špagety jsou z českého pohledu pouze moučnými bezvaječnými knedlíky extrémního tvaru. Oproti tomu pouhé vařené brambory nebo rýži a rovněž Hamburger Češi za knedlík nepovažují a považovat nikdy nebudou.

Tým Necyklopedie ustavený pro výzkum knedlíků očekává v oblasti tvorby, managementu, marketingu, spotřeby a likvidace knedlíků velké změny, neboť s nárůstem největší české národnostní menšiny Vietnamců značné oblasti Česka přecházejí na odlišný způsob stravování. Právě v kombinaci tradiční české a tradiční vietnamské stravy lze očekávat změny největší, ba přímo revoluční. Mnohé naznačuje nástup typicky česko-vietnamského jídla Kung-pao s nudlemi polité tatarskou omáčkou zapíjené Starobrnem zvané "Dunaobjet".

Knedlík ve světě[edit]

Díky mezinárodním misím České armády, proniká český knedlík do světa. Čeští chrabří vojáci a důstojníci, kteří za pouhých 10 000 euro měsíčně, plus domácí chudičký plat, odlučné, stravné, nocležné a jazykový příplatek (pokud umí jinak než moravsky) šíří po světě slávu českého vojenské strategie a taktiky, sebou přivážejí knedlíky v prášku, mražené knedlíky, sušené knedlíky, suroviny k výrobě knedlíků a především to nejdůležitější: KNOF_HOF, jak knedlíky správně připravit. A tak český knedlík táhne světem a dějinami, a kamkoli na své pouti přijde, šíří českou pohodu, klid a zaprděnost. A kde tyto tři zavládnou, 100 let nikdo z flinty nevystřelí. V Německu se knedlíky používají nanejvýše k ostřelování letadel, nakonec jejich imitace knedlíků se ani k ničemu jinému nehodí. Dříve byly používány s malými úspěchy proti husitům. [1]

Knedlíková válka[edit]

Prvního ledna 2007 vyhlásili Moravistánci na historickém území země Moravské bojkot českých knedlíků a zahájili vlasteneckou akci moravský knedlík na moravský stůl (původní verze moravský knedlík do moravských žalůdků, čecháčkům leda tak moravské hovno).

Základním argumentem moravistánců bylo, že český knedlík je nemoravská nepoživatelná nechutnost a moravským vlastencům jeho požívání přivozuje průjmy, žaludeční vředy a někdy dokonce dochází i k narušení jejich morální integrity a postižený moravský vlastenec se v pominutí smyslů může veřejně prohlásit za Čecha.

Na hranicích Moravistánu a Čech se sformovaly národní moravské voje, hlučínský regiment dokonce pronikl na území Česka až k Hradci Králové. V Praze vyhlásilo Ministerstvo námořnictví České republiky výjimečný stav a letadlová loď Primátor Pavel Bém vyplula vstříc potenciálnímu agresorovi směrem k Živohošti.

Radikální Moravané zařadili na nočním utajeném zasedání recept na moravský knedllík jako samostatný paragraf do připravované Moravské ústavy a vyhlásili moravský knedlík za součást moravského kulturního dědictví.

Konfliktu na poslední chvíli zabraníl ministr restaurací a jídelen Jiří Paroubek, který vydal závazný edikt, který stanoví, že žádný Moravan nesmí být nucen k požívání českých knedlíků a že ve všech českých restauracích musí být dodržen poměr českých a moravských knedlíků jako příloh 1:1.

Knedlíky a těstoviny[edit]

Těstoviny nebrat.jpg

Je knedlík těstovina? Mnozí se nad tím pozastavují. Z čeho jsou těstoviny? Hrubá mouka, voda, vejce. A z čeho je knedlík? Hrubá mouka, voda (mléko), vejce a droždí. V čem je teda problém? Knedlík je mnohonásobně zdravější než obyčejná sprostá italská těstovina. Obsahuje navíc vápník (v mléku) a skupinu vitamínů B (v droždí). Neznalí přesto odpoví, že po knedlíkách se prostě tloustne a těstoviny jsou dietní, a basta! Ale jak to, když jsou ze stejného a ještě lepšího těsta?! Navíc porce knedlíků (podle normy ČSN 0028400) má 160 gramů a porce těstovin gramů 200. Bludy a mýty však často vítězí nad fakty, zdravým rozumem a Božskou chutí knedlíků

Český knedlík[edit]

Švejk2.jpeg „Jestli budou knedlíky, tak neberte od špičky, na tom se jenom prodělá.“
Vrchní polní kurát Lacina - II / 3 Švejkovy příhody v Királyhidě

Ingredience[edit]

 1. 1/2 kg hrubé mouky,
 2. špetku soli,
 3. 1/4 l mléka,
 4. 1/4 l vlažné vody,
 5. 2 žloutky,
 6. 4 žemle

Příprava[edit]

Mléko smícháme s vodou, rozšleháme v něm žloutky, osolíme a zaděláme s tím připravenou mouku v řidší a vláčnější těsto. Zpracováváme tak dlouho, že se nesmí těsto lepit na stěny mísy a tvoří na povrchu “bublinky”.


Český knedlík velkovýrobní[edit]

Jestli se vám nechce s knedlíkem patlat doma, pak si pro něj skočte do supermarketu nebo k Vietnamcům (stejně berou zboží ze supermarketů).

Ingredience[edit]

 1. 1/2 kg hrubé mouky,
 2. špetka soli,
 3. 1/2 l vody,
 4. 4 žemle
 5. kurkuma

Výhody a příprava[edit]

Výhodou těchto knedlíků je, že se do nich nepřidává mléko ani žloutek. Jedná se o nezdravé složky, které mohou způsobit Michaliho chorobu či klešťovou encefalitidu. Zato kurkuma je zdravá a obarví knedlík do žluta stejně, jako žloutek.

Knedlík už jen doma ohřejeme v mikrovlnce.

Moravský knedlík[edit]

Ingredience[edit]

 1. 4 rohlíky
 2. 200 ml mléka
 3. 1 vajco
 4. 50 g hrubé múky
 5. sekanú petrželku
 6. sůl
 7. měkučké máslo na potřéní
 8. ubrúsek

Příprava[edit]

Žemle nakrájíme na kostky, dáme do misky, zalijeme mlékem, vmícháme vajíčko, petrželku, sůl a mouku. Čistý látkový ubrousek potřeme zčásti máslem a na něj rozložíme těsto. Zavinutím ubrousku vyrobíme knedlíkovu šišku a na koncích ubrousek zavážeme. Dáme do osolené vařící vody a vaříme asi 30 minut na mírném ohni a po 15 minutách ho otočíme.

Jak se řekne knedlík v různých světových jazycích[edit]

 • česky: knedlík
 • moravsky: knedla
 • polsky: kendliczka
 • slovensky: knedla
 • maďarsky: Cséhetske slizsönyi
 • německy: der Knödel
 • anglicky: dumpling
 • bašmacky: slimag
 • paštunsky: uáááá
 • laosky: ňiam-ňiam
 • afghánsky: čau kucí
 • irácky: fuck-off