Mamut

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mamut
Mamut.jpg
Umělecká rekonstrukce mamuta

Stupeň ohrožení
dochráněný
Vědecká klasifikace
Říše: Mrtvočichové (Zheblalia)
Kmen: Exstrunatci (Exchordata)
Podkmen: Exobratlovci (Exobratula)
Třída: exsavci (Exmammalia)
Binomické jméno
mamutus mamutus

Mamut je mrtvočich, neboť se jedná o vyhynulého tvora z období pravěku.

Obecná charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Asi nejvyznamnějším povahovým rysem mamuta je jeho tlustost. Mamut byl tlustý na nohou, břiše, zádech, ocásku a obézní i na chobotu. Aby nedošlo k jeho diskriminaci ve společnosti, což Evropská unite tvrdě trestá, byl tento maskován vkusným chlupatým kožíškem, čímž působil roztomile a zranitelně, takže si jej dávní pralidé nechávali doma jako předložku před postel, domácí zvonek a chodící zásobárnu potravy, neboť tehdá ještě nebyly ledničky a jídlo se rychle kazilo. Dá se s určitostí říci, že mamut byl i přes svou obezitu převážně zhruba slonovitého tvaru a proto jej řadíme mezi chobotnice.

Úloha ve společnosti[editovat | editovat zdroj]

Kromě zmíněného úkolu sloužit jako čerstvá zásobárna potravy, byl mamut běžně využíván pro hospodářské účely. Bohužel jeho intelekt nebyl valný, sloužil tedy jako vyhazovač, protože při nalévání prapiva v hospodě děsně cmrndal. S úspěchem byl ovšem nasazován při tvorbě silnic a dálnic, v pokládání kabelů pro bezdrátové sítě byl také velmi úspěšný.

Existují náznaky, že byl chován jako domácí mazlíček. Vědci objevili spojitost mezi rčením "Chováš se jako slon v porcelánu." a chovem chobotnatce. Jedná se totiž o modernizovanou verzi starší varianty "Chováš se jako mamut mezi kožmi", což je verze následující po původní "Ugh uuuugh au uaaa". A myslí se tím, že je oslovený tlustý, nemotora či tlustý nemotora, lidově řečeno nešika, což je osoba, která se pro svou neobratnost nebyla schopna vřadit do šiku. A nic ji neslušelo, což znamená, že nebyla šik, či chic, jak říkají britofilové.

Život mamutův, sociální zřízení, rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Mamut byl dříve savec. Dnes se jedná o nesavce, protože mrtvočichové již většinou nenasávají lautr nic. Podle všech poznatků trávil převážnou část svého života pod zemí, neboť většina nálezů jejich pozůstatků je hluboko v hlíně. Samec byl tedy pravděpodobně vybaven razícím štítem, který ovšem nebyl nikdy nalezen ve formě fosilie, byl tedy pravděpodobně z měkké tkáně. Tuto domněnku potvrzuje fakt, že téměř všechny doposud nalezené zkameněliny měly za paznehty hlínu. Exemplář nalezený v ledu na Sibiři měl za paznehty stopové množství vody, což nastiňuje myšlenku, že mamut byl schopen vrtat i pod hladinou.

Mamut, nebyl-li chován v klecovém chovu, byl společenské zvíře. Sdružoval se v tlupách, ve kterých organizovaně lovil přesličky a jiné divoké kmeny. S nástupem doby ledové se mamuti uchylují ke konzumaci sněhu a proto prosperují. S náhlým odchodem doby ledové ovšem nejsou schopni nové adaptace na jinou než bílou potravu a protože polární liška je přeci jen zvíře rychlejší než mamut, vymírají. V paleontologii se tomuto jevu říká Velký Chcíp.

Měl-li mamut to štěstí, že v průběhu dospělosti naboural na samici, či samice na samce, zplodili spolu malé mamutě. Březost byla z pohledu geologie velmi krátká, samice vrhala mamutě do dáli jako Fibingerová kouli. O nedospělého potomka se starali oba rodiče, jednalo se tedy o střídavou péči nekompletní, neboť samec zpravidla ze zásady nekojil.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Jedním z nejznámějších zdrojů podrobných informací o mamutech je populárně naučná pudlikace Edwarda Štorcha - Plavci mamutů, jež vypráví o pralidech, kteří káceli mamuty a po řece je sváželi do měst. Nebo tak něco, my to zas tak úplně nečetli, ale má to hezkou obálku a velmi tvrdou vazbu, takže se to dá použít na mlácení dětí po hlavě a proto by neměla ve vaší knihovně chybět.

Technická data[editovat | editovat zdroj]

Standartní model je vybaven stálým pohonem 4x4. Motor je klasicky čtyřdobý, vykonává tedy všechny fáze - sání, kvašení, zážeh i vyfouknutí. Otvor pro nasávání vzduchu je umístěn nahoře na volně pohyblivém nosiči, jak se na pravověrné SUV sluší. Pneumatiky jsou celoroční, bezúdržbové, obrysová světla však chybí a je nutné je dokoupit samostatně. Všechny modely splňují normu EURO5 pro nákladní vozidla.

Druhy mamutů[editovat | editovat zdroj]

  • mamutus mautus - základní druh mamuta, bez příplatkové výbavy.
  • mamutus jerabus - model určený pro výškové práce, jeho chobot je prodloužený, na konci je místo úchopového prstu hák.
  • mamutus halinopawlowskus - těžkotonážní model s jemnou trakcí a rozšířenou styčnou plochou pneumatik. Vhodná varianta pro válcování povrchů silnic a nepozorných stavebních dělníků. V příplatkové variantě dodáván klakson a signalizační praporek. Model DeLuxe má navíc pestrobarevnou čepičku s třásněmi.