Kril Karel

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kril Karel
Kril Karel.jpg
Samec s typickými pohlavními znaky

Stupeň ohrožení
nový druh
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Kanibalia)
Třída: Rakovci (Velkacostraca)
Řád: Krunýřovky (Euphamusiacea)
Rod: Kytarovci (Durmolfagot)

Účel:prcání malích dětí

Binomické jméno
Kytarenzi bite
(Velčovský, 1993)


Kril Karel je říční korýš řádu krunýřovky, který se vyvinul v povodí řek Morava, Vltava a Isar (Německo). Živí se drobnými komouši, kteří obsahují množství karotenoidních barviv a tak je jeho žaludek výrazně červeně zbarvený.

Objev[edit | edit source]

Nový druh krilu objevila moravstánská bioložka Marie Krylová, rozená Šebestová 12. 4. 1944 v Kroměříži v řece Moravě. Pojmenovala jej po svém manželovi Karlovi. Brzy zjistila, že tento drobný tvoreček má pozoruhodné dorozumívací schopnosti. Samčí jedinci lákali samičky ke kopulaci podivně znějícími tóny, připomínající akordy durové stupnice. Když při pokusech zvýšila obsah alkoholu ve vodě, převažovala stupnice mollová.

Důsledky[edit | edit source]

Část potomstva říčním biotopem doputovala až do moří a oceánů, kde se, coby přizpůsobivý druh, zabydlela a dále křížila. Dnes je Kril Karel významnou součástí antarktického krilu, severského krilu i tichomořského krilu.
Kril slouží jako potrava mnoha vodním živočichům, např. tučňákům či velrybám. Hlavně díky Krilu Karel se mohou lidé na celém světě zaposlouchat do symfonie zpěvu keporkaků.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Kril Karel na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png


Karlové.jpg
Karlové
Karel I. GottKarel II. MarxKarel III. PoborskýKarel IV.Karel V. LobotómKarel VI. MayKarel asi VII. SchwarzenbergCharles XLII. DarwinLidový zlepšovatel Karel JirásekKája MaříkKarel DCLXVI. syn NěmeckaKril