Karel May

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Karel May.jpg
Karel May
Biografické informace
Pohlaví muž
Narozen 25. února 1842 Ernstthal
Úmrtí 30. března 1912 Radebeul, ale jinak je věčný
Rodina souložnice: Naděžda Krupková
Národnost německá
Tituly náčelník Apačů
Přezdívka Old Shaterhand
Kara ben Nemsí
bílý bratr
Povolání spisovatel a absurdní guru
Zajímavosti
1 autor Komického manifestu
2 má rudého bratra
3 jmenuje se po něm měsíc květen
Pahýl Tento článek je příliš krátký na to, abyste se z něj alespoň něco málo dozvěděli.

Karel May (25. února 1842 Ernstthal - 30. března 1912 Radebeul) byl německý spisovatel, filozof a politický publicista. Zakladatel moderního absurdistického hnutí. Proslavil se zejména příběhy o indiánském náčelníku Vinnetouovi a zálesáku Old Shatterhandovi, známém také jako Kara ben Nemsí, a vydáním tzv. Komického manifestu, což je stěžejní dílo absurdní ideologie.

Icko.png

Chybí doplnit mládí a střední část života.

 

Karl May prožil celkem nuzný život jako pobuda. V roce 1902 mu Německo-Americká univerzita v Chicagu udělila titul doktor honoris causa. (Tehdy ještě neexistovala Právnická fakulta ZČU v Plzni.) Karl May se potom zapojil do mírového hnutí vedeného Bertou Kinskou-Suttnerovou. V roce 1910 vydal knihu Mein Leben und Streben (Můj život a úsilí), moc toho ale již uskutečnit nestihl. 22. března 1912 pronesl ve Vídni na pozvání zmíněné Berty Suttnerové přednášku Vpřed do říše pravého lidství!. Mezi diváky, kdesi v zadních řadách seděl nebo stál mladý, tehdy ještě neznámý Adolf Hitler. Jistě není náhoda, že Hitlerovo životní dílo, Mein Kampf se jmenuje podobně jako Mayova autobiografie. Tím bylo životní poslání Karla Maye splněno, Karl May mohl nyní v klidu zemřít, což se stalo o osm dní později.


Karlové.jpg
Karlové
Karel I. GottKarel II. MarxKarel III. PoborskýKarel IV.Karel V. LobotómKarel VI. MayKarel asi VII. SchwarzenbergCharles XLII. DarwinLidový zlepšovatel Karel JirásekKája MaříkKarel DCLXVI. syn NěmeckaKril