Oceány a moře

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mořští živočichové mají odpadky rádi.

Oceán je nejlepší místo na Zemi pro zřízení světového smetiště, které stále rostoucí populace lidstva nutně potřebuje.

V mořích žijí také mořské panny
To, co vytvořila příroda, je vždycky lepší než to, co bylo vytvořeno uměle.

—Marcus Tullius Cicero (3. 1. 106 př. n. l. - 7. 12. 43 př. n. l.)

Proč je oceán jako smetiště tak vhodný?[editovat | editovat zdroj]

Plocha světového oceánu včetně přilehlých moří je 361 milionů km2 při průměrné solidní hloubce 3790 m. To nám dává krásný prostor, který lidstvo odpadem nezaplní ani za 1000 let. Celá vodní masa váží nějakých slabých 1.400.000.000.000.000.000 tun, což je pouze 0,023 % hmotnosti Země! Pokud tedy lidstvo zanese odpadem všechny slané vody, pořád to je směšných, zanedbatelných ani ne 0,03% z celkové hmotnosti Země. Navíc slaná voda stejně není k pití. Nápad to tedy není špatný a tým stojící za tímto článkem je přesvědčen, že vyřešil otázku světového znečištění.

První nadšenci již začali.[editovat | editovat zdroj]

Z odpadků někdy Pacifik dokáže vykouzlit i zajímavé zátiší.

První odvážní pionýři přetvoření oceánu na skládku se již objevili. V severním Pacifiku se tak díky vhodným proudům už točí tzv. „východní odpadková spirála“ velká asi jako Texas. Oceán se náramně hodí i pro různá testování. Vyzkoušelo se tak už i pár podmořských jaderných výbuchů a neméně zkušeně si vedou přímořské závody na přepracovávání jaderného paliva. Případné ropy se do oceánu vejde také dost. Vzpomeňte, kolik se již do světových vod vylilo ropy ze ztrozkotaných tankerů. Nic tak hrozného se nestalo a vnitrokontinentální země, jako například i Česká republika, by bez televizních přenosů jen málo zaznamenaly.

Další důkaz, že mořští živočichové mají odpadky rádi.

Velké rezervy oceánu[editovat | editovat zdroj]

Východní odpadková spirála v Pacifiku, je tedy jen o trochu větší než Francie. Má pouhých 700.000 km2. To je asi pouze 0,2 % povrchu oceánu. Z toho se uvádí se že dokonce 70 % všech odhozených plastů klesne na mořské dno. Holandští vědci zase v relativně čistém Severním moři napočítali zhruba 110 kusů odpadků na každý kilometr čtvereční mořského dna, takže se jen v této oblasti zřejmě nachází pouze asi 600 tisíc tun odpadu. Z výpočtů tak jasně vyplývá, že jde o malicherné znečištění. Oceány se za 65 milionů let vypořádaly i s takřka kompletním vymřením všech druhů a tedy nějakých současných pár vyhynulých potvor, kvůli kterým se akorát tak bojíme jít do vody, je spíše ku prospěchu věci.

Pro pobavení krátká statistika a odkazy[editovat | editovat zdroj]