Živočichové

From Necyklopedie
(Redirected from Živočich)
Jump to navigation Jump to search
Živočichové
Bisons.jpg
Stádo zubrů amerických

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)


Člověk se od zvířat liší pouze tím, že nepoužívá jazyk k čištění genitálií.“

- Arnold Rimmer


Živočichové (Animalia) jsou mnohobuněčné nezelené živé bytosti. Od rostlin se liší neschopností provádět fotosyntézu. Také se jimi nebo dalšími živočichy musejí živit, aby přežili. (Jejich zapřičiněním vznikly masožravé rostliny, které se je snaží napodobovat.)

Chování[edit | edit source]

Roztomilý chundelatý morčetí král.
Ozbrojený sršeň, patrná je jeho katana, žihadlo je bohužel zasunuté hluboho v zadečku. Fotografie je pořízená na území Čečenska.
Myšička zavěšená na trsu trávy.

Živočichové, hlavně vyšší, mají složité chování. Obvykle mají rychlé odezvy (narozdíl od rostlin, jen některé masožravé rostliny neodpovídají pomalu). Část z nich je inteligentní, hlavně chobotnice a někteří ptáci a savci.

Obvykle se po celý svůj život pohybují z místa na místo (například dvounohý kůň). I přisedlí jsou alespoň jako larvy pohybliví (například z místa na místo). Nejrychlejší zvíře na světě je želva.

Rozmnožování je obvykle pohlavní, a i když je nepohlavní, často je možnost i druhého způsobu.

Závislí příživníci[edit | edit source]

Živočichové si nedovedou ze Slunce brát energii a živiny podobně jako rostliny, musejí se živit rostlinami nebo dalšími živočichy. Tento způsob života vedl ke vzniku zelenožravosti nebo masožravosti.

Někteří však šli ještě dále a vyvinuli ještě vypečenější cizopasnictví. Rozdělili se na vnější (například KSČM) a vnitřní cizopasníky (například drobnohledná zákožka svrabová), aby se stali zajímaví (například jako celebrita). Většina z nich svému hostiteli nezpůsobí smrt, ale může mu přivodit různé choroby (například mze nebo depresi). O úrovni živočichů vypovídá skutečnost, že třetina kmenů má své právě cizopasnické zástupce.

Vztahy s lidmi[edit | edit source]

Vztahy živočichů s lidmi se mohou dělit na záporné a kladné. Přestože je kladných velmi málo, stále toto dělení přetrvává.

Záporné vztahy[edit | edit source]

Rozplakal jsi králíčka!
Hlemýždi musejí dennodenně těžce pracovat.

Lidé mají s většinou živočichů velmi špatné vztahy, živočichové nezůstávají pozadu. Někteří jim nepřijdou krásní (například příšery nebo Zuzana Paroubková), někteří naopak ano. Obojí obvykle vyústí v živočichovu smrt. Je podivuhodné, že lidé zapříčinili smrt více živočichům, než oni jim. Přitom člověk je jeden druh, na rozdíl od živočichů, kterých jsou miliony (velmi pravděpodobně nejde o prvočíslo).

Mnoho jich přivedli na pokraj vyhynutí, valná část zbytku již přes okraj přepadla do pekelné propasti.

Živočichové musejí často vykonávat složité, namáhavé a zdlouhavé (například hra na přetrženou) práce. Dále je často ceněno jejich maso (například medvědí maso). Je-li obzvláště odporné (například prasopsí maso), je zájem o ně o to větší. Někteří savci jsou chováni pro své mléko (například kráva Milka nebo rozdojený kozel).

Kladné vztahy[edit | edit source]

Živočichové se občas stávají předlohou pro obrazy. Zde je vidět slavný obraz Myši na Möbiově pásce.

Ale někdy se lidé k živočichům chovají hezky. Mají je za domácí mazlíčky (v podobě zvířátek) nebo je chrání ve volné přírodě (po té, co je téměř všechny vybili). Chovají je v zoologických zahradách jako ukázky a pojistku pro případ vyhynutí. A konečně, když poslední doložený jedinec druhu uhyne, velkoryse mu poskytnou ochranu danou zákonem. Především ti opeření nebo osrstění, jsou často znaky různých společností atd. Krásní jedinci (například morče nebo králíkopes) podporují ochranu přírody.

Nepořádek ve třídění[edit | edit source]

Medvídek koala ve skutečnosti není medvěd, ale vačnatec.
Bojová šalina není živočich, přesto jí Brňané za účelem udobření hážou kostky cukru.

Třídění živočichů není dosud zcela jednotné, ani na nejvyšších úrovních. Dříve k nim patřili i prvoci, později se však oddělili a dostali vlastní říši. (Podobně jako se Moravstán oddělil od Česka.) Potíže však neskončily dodnes, protože prvoci spolu vůbec nesouvisejí. (Jednobuněční jsou všichni, ale k jednobuněčnosti se mohou i druhotně vrátit další živočichové (například cizopasníci (zákožka svrabová však má několik buněk)), kteří prvoci nejsou.) Ale živočichové od nich mají pokoj, protože i tak stále mají své vnitřní spory. Základní kámen úrazu (například uhlí) je zavržené dělení na bezobratlé a obratlovce. Stále se používá, ačkoli bezobratlí spolu nemají nic společného, kromě nepřítomnosti páteře. Při pochybnostech, kam živočicha vytřídit, se proto vždy obraťte na zaměstnance sběrného dvora.


Obrázky[edit | edit source]

Související články[edit | edit source]