Prase létavé

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Prase létavé
Prase kridla.jpg
Prase létavé

Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Strunatci (Chordata)
Třída: Savci (Mammalia)
Řád: Suchozemští
Čeleď: Prasovití
Rod: Prase
Druh: Prase létavé

Prase létavé, německy Flugschweine, italsky Porko aeropostale, je druh prasete vyskytující se zejména na nebi. Prase létavé se chová jako pták a savec zároveň. Samička dokáže vrhnout až 9 mláďat najednou a mláďata dokážou sníst přes jednu tunu jídla než dosáhnou dospělosti. Prase létavé vypadá na první pohled jako přátelské zvíře, ale zdání klame - na rozdíl od jiných prasat je velmi agresivní, proto by jste se od něj měli držet dál. První prase s křídly bylo nalezeno v Ústí nad Labem v roce 1969.

Výskyt[edit | edit source]

Prase létavé se často vyskytuje na Děčínsku, v Ústí nad Labem, Teplicích a nebo v Mostě, přičemž jeho výskyt zasahuje až do Německa. V těchto místech je jeho přirozené obydlí, kde se i (nutno dodat, že velice hlasitě) rozmnožují. Hnízdění probíhá klasicky v období od počátku března až do konce dubna, hnízdo na vyvýšeném místě (typicky na továrním komíně nebo opuštěné WiFi anténě) staví sameček, barvu a vybavení vybírá samička. Pár je přísně monogamní, ta svině si svého prasáka pečlivě hlídá.

Potrava[edit | edit source]

Prasata létavá jedí hlavně hmyz (jsou to tedy hmyzožravci), ptáky (tedy i ptákožravci) a vepřové maso (a ještě i kanibalové). Prase létavé ale nepohrdne ani kostkou cukru, která mu dá energii a může letět rychlostí světla. V případě pozření plechovky Redbullu mu narostou druhá křídla a rychlost 1 Mach dává pod 13 sekund.

Vzhled[edit | edit source]

Prase létavé má drsnou kůži a jemná, zpravidla bílá křídla. Prase létavé může vážit až 300kg, je to tedy pěkný cvalík. Výška prasete je 180 cm, ale vyskytly se i případy, kdy prase létavé měřilo 210 cm (měřeno v kohoutku). Prasata létavá se dožívají více než 70 let, v zajetí a poblíž stánků s rychlým občerstvením o něco méně.