Pravda a lež
„A všichni lháři najdou svůj úděl v jezeře, kde hoří oheň a síra.“
- Bible
„Pravda vyděsí“
Pravda a lež, jak známé pojmy! Pravda je vydávána za ctnost, lež pak za nectnost. Je tomu skutečně tak? Existuje spousta přísloví o pravdě a lži, ku příkladu "Lež má krátké nohy". Skutečně, viděl je snad někdo? Nebo "S pravdou nejdál dojdeš", že by? Je známo, že všechno je relativní, a tak je tomu i v případě pravdy a lži.
Pravda[editovat | editovat zdroj]
Každý jistě zná ze svého okolí někoho, o kom lze s jistotou prohlásit, že je pravdomluvný. Je snad tento nešťastník nějak oblíben? To sotva. Jenom blázen a sebevrah by řekl svému šéfovi do očí pravdu, že tento je naprosto neschopný blbec. Tím by si rozhodně neposloužil i kdyby to bylo stokrát pravda. Zrovna tak lékař nemůže labilnímu pacientovi říci pravdu, a to, že je smrtelně nemocen. To už by ho dál nemusel léčit a přišel by tak o peníze. A co teprve zločinci. Pravda, v zákonech se říká, že přiznání je polehčující okolnost, to tedy jistě. Lidé trpící pravdomluvností to nemají v životě lehké a brzy je život naučí, že s pravdou je nutno zacházet nanejvýš obezřetně a vážit ji jako na lékárenských vahách. Pravdomluvní lidé se často obhajují, že to mysleli dobře. Tady pozor a opět pozor! Tito lidé nadělají nejvíce škody. Příklad: manželka svému muži zahýbá. On je samozřejmě ten poslední, kdo to ještě neví. Žijí si při tom vcelku spokojeně bez hádek a svárů. Najde se však pravdomluvný dobrodinec a manželovi to vyslepičí. Co následuje si každý dovede představit. Ale ten člověk to přece myslel dobře! Říci pravdu a držet se jí se vyplácí jenom výjimečně, proto se častěji využívá lež.
Lež[editovat | editovat zdroj]
Lež se lehko vymýšlí, musí být ovšem věrohodná a dostatečně jednoduchá a přesvědčivá. Největším problémem lhářů pak bývá pamatovat si, co to nalhali a nezamotat se v tom. Jsou ovšem i extrémní případy, že naprosto nevěrohodná lež má překvapivý účinek, protože každý se zdráhá uvěřit tomu, že by se jednalo o lež. Čím složitější konstrukce, tím je riziko odhalení větší. Nejvíce používají lži politici a flastenci, dále novináři a lékaři (ti tomu ovšem říkají milosrdná lež) a manželé. Funguje to docela dobře, každý mlčky předpokládá, že ten druhý neříká úplnou pravdu (lže), ale pokud to není příliš křiklavé, je to přijímáno. Je-li to správné, to si každý musí zodpovědět sám.
Pravda a lež v reklamě[editovat | editovat zdroj]
Zde se používá obojí, pečlivě vyváženo. Reklamní kreativci jsou v tomto oboru mistry nad mistry. Pravdu nemohou říci (alespoň ne celou), protože by ten šmejd nikdo nekupoval, lhát také příliš nemohou, protože by je někdo mohl hnát k zodpovědnosti za klamavou reklamu.
Takže například nějaký velezdravý výrobek, který upevňuje zdraví. Dle tvrzení reklamy obsahuje něco (většinou zcela nově objeveného a těžko prokazatelného). Pokud to výrobek skutečně obsahuje, tak pouze ve stopovém množství, další ingredience již bývají vymyšlené, nebo velice problematické (konec konců kdo to bude kontrolovat, ve zkušebním vzorku to bylo, tak co). Výrobek doporučují zpravidla přední odborníci. Ve skutečnosti bylo hovořeno pouze s jedním odborníkem (?), který řekl, že možná, snad, za jistých okolností, pakliže, atd., jak to již odborníci dovedou. To reklamnímu kreativci bohatě stačí. Dotyčná reklama tedy není sice ani pravda, ale ani vyložená lež, skutečnost je někde mezi, každý si vybere, co uzná za vhodné a všichni jsou spokojeni.
Úloha pravdy při vzniku ČSR[editovat | editovat zdroj]
Během První světové války propaganda v USA tvrdila, že Rakousko-Uhersko popravuje rodiny dezertérů a že v Čechách bylo takto zavražděno 50 000 žen a dětí. Byla to blbost, hovadina a totální kravina, ale bez toho by Tomáš Garrigue Masaryk těžko prosadil vznik samostatného Československa. Je divné, že se Čechům nelíbilo, když stejně křišťálově čistým způsobem vznikl stát Koksovo.
Komunikace s bláznem[editovat | editovat zdroj]
Aby pravda v pořádku dorazila na místo určení, jsou potřeba dva lidé:
- Ten, kdo mluví.
- Ten, kdo poslouchá.
Pokud je poslouchající osoba paranoidní kretén, tak jsou dvě možnosti:
- NEŘÍKAT NIC!!!
- Zprávu dobře zašifrovat, aby ji příjmající mozek dobře rozšifroval. K tomu je potřeba dobře znát poslouchající osobu, protože každý magor má v hlavě nasráno jiným způsobem. Upozornění: Jedná se o velmi náročný úkol i pro zkušené psychology. Sebemenší chybička může u magora vyvolat dojem, že ho chcete zabít a že Vás musí zabít jako první.
Je na každém, jak se rozhodne a co mu více vyhovuje, zda pravda nebo lež. Jisté je, že s obojím se musí opatrně, ale obojí k životu patří zrovna tak jako dýchání. Co je kdy lepší potom záleží na momentální situaci.
Ukázka čisté lži[editovat | editovat zdroj]
Vezměme si hymnu Sovětského svazu, rozloženou na dvojice, podstatné jméno s přídavným. Je to krystalicky čistý případ, kdy státní hymna je složena výhradně ze lží:
Союз нерушимый
республик свободных
Сплотила навеки
Великая Русь.
Zde je pravdivé snad jen to, že Rusko je fakt velký flák země.
I pokračování je z hlediska pravdy a lži výživné:
Да здравствует созданный волей народов
Единый, могучий Советский Союз!
A vyvrcholení už mluví samo za sebe:
Славься, Отечество
наше свободное,
Дружбы народов
надёжный оплот!
Партия Ленина — сила народная
Нас к торжеству коммунизма ведёт!
Související články[editovat | editovat zdroj]
„Hlavní věcí je vždycky u soudu mluvit nepravdu. Kerej člověk se dá vomámit, aby se přiznal, ten je vždycky ztracenej“ | ||
II/4 - Nová utrpení |