Konipas

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Konipas
Konipasové 2.jpg
Samice konipasa s mládětem

Stupeň ohrožení
běžný druh
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Kanibalia)
Kmen: Strunatci (Chrochtata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mamlasia)
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleď: koňovití (Equidae)
Binomické jméno
travexis krkenzis


Konipas je druh koně, který se neustále pase.

Vznik[edit]

Konipasové vznikli evolučním vývojem přibližně roku 2008 před Kristem chromozómovou mutací, přesněji řečeno, homozygotní aberací. Metabolismus jednoho hříběte se abnormálně zrychlil a jeho potomci dále tuto vlastnost dědili. Jediné větší stádo konipasů bylo donedávna pouze v Patagonii.

Vlastnosti[edit]

Konipasové jsou nuceni neustále, téměř bez přestávky, pást se. Jen v době kratičkého nočního spánku se nepasou. Jejich věčně ohnuté krky se již nedokážou narovnat. Pouze mladá konipasata v době kojení mají krky pohyblivé, po přechodu z mléka na trávu však během 3 měsíců krční obratle srostou.

Slibná budoucnost v Česku[edit]

Na příkaz ministra zemědělství Gandalfoviče bylo zakoupeno chovné stádečko konipasů. Konipasové měli nahradit ovce, které byly v Beskydech roztrhány údajnými smečkami vlků. Ve skutečnosti se tyto ovce staly potravou toulajících se prasopsů, což ale na ministerstvu nevědí. Projekt však na čemsi ztroskotal a stádo konipasů bylo privatizováno. Dnes konipasy nabízí největší specialista na zahradní techniku Mountfield místo sekaček na trávu.

Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Konipas na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png