Vážka černá

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vážka černá
Vážka černá.jpg
Vážka černá

Stupeň ohrožení
přemnožený
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: vážky (Odonata)
Podřád: motýlice (Zygoptera)
Čeleď: motýlicovití (Calopterygidae)
Rod: vážka (Neurobasis)
Druh: vážka černá (Neurobasis piceus)
Binomické jméno
Neurobasis piceus
(Pičurin, 1778)
Nebezpečný živočich

Vážka černá (Neurobasis piceus) patří k jedním z nejpozoruhodnějších, ale také nejnebezpečnějším zástupcům v říši hmyzu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vážka černá patří mezi zástupce hmyzu, úže k vážkám. Její tělo měří asi tak 10 cm a délka zadečku činí asi 15 cm. Na konečcích dlouhých končetin jsou drobné drápečky, kterými se zachytává na větve, listy a kůru. Její dlouhá, až patnácticentimetrová křídla jsou na rozdíl od těla tmavě modrá - samo tělo je nejčastěji černé, někdy až šedočerné.

Na hlavě má vážka dvě mohutné složené oči, kterými velmi dobře vidí. Vážka černá se svým zrakem naprosto liší od ostatních vážek (které samy velmi dobře vidí), a tak patřila do nedávné doby k chobotnicím.

Na hlavě má ještě přiměřeně malá ústa, které používá na jedení živočišné, i rostlinné stravy.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Vajíčko[editovat | editovat zdroj]

Období namlouvání samic a samců, trvá skoro celý rok (samozřejmě až na zimu). Samci při namlouvání samic, začnou vydávat syčivé zvuky, a poskakovat na listě. Samice u vážek černých, jsou však velice vybíravé - než potkají "pravého" druha, může uplynout několik týdnů. Samičky jsou březí asi jeden týden, a poté nakladou několik tisíc vajíček z listu do vody. Nejpravděpodobnější počet vajíček se blíží 10 tisícům. Samice však může být schopna páření ještě asi 15krát.

Najáda[editovat | editovat zdroj]

Po 10 týdnech ve vodě se z vajíček začínají vylíhávat malé 2mm najádičky (vodní larvy), které požírají stravu pouze rostlinného druhu. Pokud by však potrava ve vodní nádrži došla, jsou schopni požírat své druhy.

Po 1týdenním pobytu ve vodě, se začne larva pomalu vysoukávat na souš, kde se přichytí na slunném místě k listu, a čeká, až se její stará kůže svlékne. Tento jev může trvat i několik dnů.

Imago[editovat | editovat zdroj]

Po několikadenním čekání na svlečení se vážka osuší a pomalu vzlétává z listu. Poté se přidá ke své kolonii a u vody zůstává ještě další měsíc.

Hrozba měst a farem[editovat | editovat zdroj]

Vážka se po vzlétnutí od vody stává jedním z nejvíce nebezpečných tvorů na Zemi. Pokud kolonie, čítající několik tisíc jedinců, narazí na město, nebo na opuštěnou farmu, naprosto zničí vše živé. Dokud je v blízkosti potrava, zůstává na místě a obírá maso ze zbytků lidských kostí. Jedinou obranou je povolat Českou protichemickou jednotku. Ta jediná si s vetřelcem dokáže poradit. Potenciální zisky ČPCHJ jsou odhadovány na 250 miliard dolarů během příštích 5 let.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínky pocházejí z roku 1868. Spisovatel Jan Neruda, psal o vážkách v knize Hrozby světa. Dále o tomto druhu psal Jaroslav Foglar v knize "Hoši od bobří řeky.