Hadamczik

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hadamczik prajzský
Hadamczik.jpg
gerris hadamczikus

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Řád: ploštice (Heteroptera)
Čeleď: bruslařkovití (Gerridae)
Druh: Hadamczik prajský
(Gerris hadamczikus)


Hadamczik prajzský je druh hmyzu, blízce příbuzný Bruslařce obecné - Gerris lacustris. Nemá v žádném případě nic společného s kazašským komikem Aloisem Hadamczikem, který vystupuje na veřejnosti jako úspěšný trenér českého hokejového týmu. Zajímavostí je, že je to údajně oblíbené zvíře Českého herce Marka (H)Adamczy/ika.

Hadamczik prajský měří 8 až 10 mm. Žije na hladině stojatých nebo mírně tekoucích vod v okolí městysu Kravaře. Dobře a rychle běhá po povrchové blance vody. Na rozdíl od vodoměrky štíhlé a bruslařky obecné má nohy uspořádané trochu jinak. Přední jsou krátké a slouží k chytání a přidržování kořisti. Střední a zadní nohy se pohybují souhlasně a jsou nápadně delší. Nejdelší je prostřední pár. Mezi dospělými hadamcziky je možno nalézt formu krátkokřídlou a dlouhokřídlou. Je tu však i celá řada přechodů mezi oběma formami. Hadamczici u nás vytváří dvě pokolení. Přezimují imaga. Na hladině vod se objevují od konce května. Koncem června to již jsou imaga mladé generace, v polovině srpna se vyskytuje druhé pokolení.

Hadamczik prajský je v současnosti ohrožen vyhynutím. Ekoteroristická sekce MOA netrpělivě čeká na vyhynutí posledního Hadamczika prajského, kterého považuje za totemové zvíře PIS.