Gryf

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Gryf[edit]

Gryf, jak sedí na skále.

Gryf, někdy zvaný griffin, je mýtické zvíře. Toto stvoření je kříženec orla a lva. Má hlavu, krk, křídla a pařáty orla a trup, ocas a zadní končetiny lva. Gryf byl už od dávných dob ochráncem V Brně a okolí, hlavně tedy v Bystrci. Občané Bystrce zde gryfa pozorují od doby Přemyslovců až dodnes. Poprvé ho zahlédli, jak přelétl nad brněnskou přehradou a usadil se na hradě Veveří. Uviděli gryfa, jak chrlí oheň , proto se rozhodli, že ho naučí ovládat své schopnosti, ale gryf tento hrad podpálil. Gryf je velký přibližně jako lev a líhne se z velkého vejce. V dnešní době se chovají na speciální farmě, hlavně pro jejich křídla, která se smaží a podávají jako pokrm. Pera z křídel gryfa se používají jako výplň polštářů. Pro jejich jemnost se používají i na výrobu zimních kabátů.

Zde je namalovaný Gryf.
  • mýtické zvíře
  • kříženec orla a lva
  • hrad Veveří
  • Přemyslovci


Výskyt[edit]

Oblast původního výskytu se odhaduje na oblast okolo hory Říp, ale poprvé ho zahlédli až v Brně. Nyní se chovají na soukromých farmách, kde jsou i cvičeni.


Schopnosti[edit]

Dnes gryfové ovládají jen oheň, ale tím že jsou přátelští, podpalují domy. Do budoucna se předpokládá, že budou ovládat i vítr a domy odfouknou.

  1. Oheň
  2. Vítr


Gryf obecný[edit]

Gryf obecný je druh lva kříženého s orlem. Počátky gryfa jsou zde v Čechách, kde ho lidé používali jako ochránce. Toto stvoření umí ovládat oheň, díky kterému dnes zvládne být dobrým ochráncem lidí, protože ho na soukromých farmách cvičí, aby oheň ovládal tak, aby jim podpálil domy.