Zebra

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Prakticky neviditelná zebra ve svém přirozeném prostředí

Zebra, anglicky zebra, německy zebra, franouzsky zèbre, cikánsky dyg pruhovanej kůň, je koňovitý tvor.

Zevrubný popis[edit]

Typická zebra vypadá jako kůň, ale má to pruhy. Zebří pruhy jsou zebrám stejně unikátní, jako otisky prsů u lidí. Každá zebra je tedy zároveň chodícím čárovým kódem, čímž se usnadňuje jejich evidence.

Zebra vlastní čenich, ocásek se střapcem a čtyři kopyta umístěná na opačném konci nohou, než je břicho. Tento vskutku avantgardní vynález učinil zebry tak dokonale adaptované na život ve stepi, že raději žijí v zoologických zahradách, kde si na živobytí přividělávají jako paraziti, neb se nechají krmit. Zebra je též vlastníkem dvou uší a páru zvědavých očí, kterými hypnotizuje svou oběť, než ji posléze kopne. Vzhledem ke kvalitě kopu byla mnohokrát pokusně nasazena při fotbale, ale protože si ji všichni pletli s rozhodčím, bylo od těchto pokusů upuštěno.

Přirozené prostředí[edit]

Zebry obvykle žijí v prostředí, kde splynou s okolní vegetací. Nejlépe je jim logicky v Antarktidě, kde díky pruhům úspěšně splývají s trhlinami ve krách. Zebra je stádové zviřátko a když predátor - typicky polární liška či bipolární medvěd vidí stádo v pohybu, dostávají halucinace jak z čarovného bejlí Ponikelské báby. Dravci tedy loví zebry zásadně se zavřenýma očima. Úspěšnost takového lovu je však mizivá a proto se zebry dravcům zpravidla zpovzdálí posmívají.

Technická data[edit]

Stejně tak, jako osli či koně se i zebry živí nízkou vegetací. Stromy tedy můžeme vyloučit, ale těch je v jejich přirozeném prostředí stejne málo. Zebra je tedy ze zásady vegetarián a její spotřeba je okolo pěti kil píce na den. Při vyplašení je schopna zebra prudce akcelerovat, přičemž díky prudkým pohybům břišního svalstva dochází zároveň k prudké defekaci. Dlouho se mělo za to, že zde dochází k forsáži jako například u stíhacích letounů, leč není tomu tak. Zebra si pouze uleví, aby s sebou netahala zbytečnou váhu navíc.

Kostelecký zebranos

Využití v moderní společnosti 21. století[edit]

V době kamenné, bronzové i železné neměla zebra pražádného využití. Ve středověku byly učiněny pokusy využít zebry jako dopravní prostředek, ovšem kočí při pohledu na komíhající se pruhovaný zadek zebry dostával závratě. Při jízdě na zebře se též ukázalo, že zebra pobídnutá do cvalu sice utíká velmi rychle, ovšem za cenu vysoké spotřeby paliva a záhy zmírá. Teprve pokusy v aerodynamickém tunelu ukázaly, že čím se objekt rychleji pohybuje, tím se jeho povrch ochlazuje a za příčinu úmrtí zeber v těchto případech bylo správně označeno umrznutí.

V současnosti se zebry využívají v dopravě a to jako přechody starých nemohoucích paní, kterým pomáhají hodní skauti. Taková zebra je natažena přes silnici a po splnění své občanské povinnosti je demontována a nahrazena mladším kusem. Zebry se taktéž úspěšně používají při dekoracích loveckých srubů a v potravinářském průmyslu. Takový Kostelecký zebranos, to je lahůdka.