Chrocht sklepní

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chrocht Sklepní
Chrocht Sklepní.jpg
Jeden z posledních opravdu nádherných kousků tohoto Chrochta, kterého si chová a testuje výchovná stanice Chrochtotron

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (animalia)
Kmen: nezařaditelní (nonclassificabile)
Čeleď: Chrochtovití (gruntlapisata)
Rod: Chrochtové (gruntlapises)
Druh: Chrocht Sklepní (gruntlapis vinalevoris)


Chrocht sklepní je bohužel dnes už velmi vzácný druh Chrochta z čeledi Chrochtovitých. Můžeme s jistotou říci, že je bezpodmínečně nejvzácnější druh, v minulosti byl však naopak ve všech zemí Evropy, Jižní, Střední i Severní Ameriky opravdu dosti hojný a nejvíce právě na území Česka, Rakouska a Maďarska. Za příčinou jeho velkého vymizení stojí opouštění a ničení klasických venkovských chat a domků, které se dnes nechávají ladem, boří se, nebo se přestavují na modernější baráky a domy.

Výskyt[edit]

Tento Chrocht se totiž hojně vyskytoval a dnes vzácně vyskytuje pouze ve sklepech a sklípcích (odtud jméno). Proto byl nejhojnější hlavně ve středověku a za vlády Habsburků, něco okolo 18. a 19. století. To právě na světě byli samé vesnice a žádná velká města a všechny domky měli ty typické chladné, vlhké sklepy, ve kterých se vše skladovalo a za té chudoby takový sklep byl nezbytný. Tam právě Chrocht Sklepní měl svůj rajón. Byl téměř v každém sklepě, nebydlel jenom v tich fakt neuvěřitelně zaprasených a smradlavých. V každé vesnici byli, takže už jenom z toho pomyšlení nás napadne, že to byl zaručeně nejrozšířenější Chrocht. Ve sklepě vyžíral vše, co tam bylo k jídlu - to vedlo k těm debkám obyvatel, které můžete vidět i v pohádkách, že neměli ve sklepech už nic a šíleli nad tím, že jsou už zase na mizině a připisovali to "myším a hrabošům." To však dělal pouze Chrocht, ten myši a hraboše vůbec nestrpěl. Podle sledování pár kusů, co jich tu ještě na této planetě žije, bylo zjištěno, že je předhazoval jako návnadu na problém, aby nebyl obviněn. Chytrý byl teda asi dost.

Pokles[edit]

Dnes už jich je skutečně věru málo, kdyby jsme měli vzít světový průměr, tak jeden tento Chrocht žije asi na 425 km2. Takových chat je zkrátka málo, všechny se přestavují nebo se ty sklepy zanedbávají. Jeho významný začátek poklesu populace začal, když přišla "Průmyslová revoluce," která přiměla lidi se stěhovat do měst a modernizovat svět. Byl to obrovský šok. Byl ve svém největším rozmachu a najednou to jede dolů a tak je předpokládáno, že zcela vyhyne do roku 2070 a poslední místo, kde by se mohl udržet, je Afrika, protože tam se chudoba v některých částí asi neztratí nikdy.

Obživa[edit]

Jak bylo řečeno, živil se vším, co ve sklepě našel. Můžeme tedy do toho zařadit mouku, brambory, mrkve, řepu, houby, veškeré ovoce a dokonce i slámu a rákosí. Takto se dnes mylně píše, že tohle všechno dokážou spořádat myši, což oni by většinu z toho snědli taky, ale primárně za to může tento Chrocht. Kupodivu bylo zjištěno, že byl schopen spořádat i omítku a maltu či cement ze zdi, když měl opravdu hlad a sklep byl prázdný, zasáhlo to však do jeho zdraví, protože se tím jeho životnost zkrátila a jeho tělo už nepracovalo tak správně, jak by mělo.

Vzhled[edit]

Tento Chrocht je také ze všech nejmenší, no to dá rozum, když žije ve sklepě. Jeho největší délka byla v průměru 20 cm. Průměrná délka v průměru je 8-12 cm. Není tedy ve sklepě téměř identifikovatelný, můžete si splést s jiným kamenem. O to se však tento Chrocht nesnaží, neválí se jen tak po zemi a je mu jedno, kdo tam přijde, když je téměř totožný s ostatními kameny. Snaží se být neobjevený, nepoznatelný, nezasahovat do života lidí a opačně. Je ve tvaru úplně černého kamene, aby splyl s tmou a nebyl nalezitelný. Není do tvaru přesné koule, je to spíše taková placka s vystouplými plochými částmi a je dokonale hladký a zaoblený jako šperk, aby nevadil, kdyby na něj někdo šlápl. Na svém povrchu má navíc speciální vrstvu jakéhosi materiálu, který dokonale zachytává a pohlcuje světlo. Jelikož je nejmenší a je vyspělí, má největší a nejrozvinutější magnetickou odchylku k povrchu a tak se pohybuje téměř 1,5 cm nad zemí, takže opravdu nepoznáte, že máte Chrochta ve sklepě. Je to tedy velmi vyvinutý druh, tak proč vymírá? Prostě evoluce je evoluce a náhlý šok je už jen těžko zastavitelný. Přizpůsobil se sklepům a náš technický pokrok, který jde hrozně rychlým tempem ho prostě ničí. To je důvod, proč se tak hrozně rozšiřují v dnešní době právě myši a hraboši - vymizel Chrocht Sklepní a už je nemá kdo zkrotit.