Netopír vznětlivý

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Brutopýr.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Netopír vznětlivý (Chirochatramis incendi)
Netopir-vznetlivy.jpg
Netopír vznětlivý

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animacia)
Kmen: strunatci (Chorvata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: letouni (Chiroptera)
Neřád: netopíři (Chirochatramis)
Druh: Netopír vznětlivý (Incendi)


Netopír vznětlivý (Chirochatramis incendi), německy Keinheizung entzündbar, britsky Noheating spontaneous combustion, je poddruh netopíra vyznačujícího se svými dobře hořlavými křídly a bílou barvou.

Netopír netopí

—Z hitu skupiny Brutus

Výskyt[edit]

Vyskytuje se pouze ve východní části Evropy, ale podle zápisků nalezených v Egyptě se dá předpokládat, že netopíři žili i v této oblasti. Stejně jako jeho vzdálený příbuzný netopýr velký vyhledává úkryt v domech, ale s tím rozdílem, že obydluje i rušné panelové domy, které mu poskytují životně důležité teplo. Je však velice vzácný, protože se samci občas páří se samicí jiného druhu a lidé jej odjakživa používají jako přenosné světlo (netopíři vzplanou i v případě velkého nebezpečí). Od roku 1860 se pokládal za vyhynulého, a proto není divu, že jej z nějakého důvodu učitelé (nejčastěji ti, kteří vyučují český jazyk) dodnes považují pouze za hrubku.

Vzhled[edit]

Patří k jednomu z největších létajících savců – hlava s tělem měří 10-15 cm. Je pro něj charakteristické bílé zbarvení (často zaměňován za albína netopýra velkého) a hořlavá křídla, která připomínají krepový papír (odtud název rodu). Občas úmyslně začne hořet (období páření, v případě velkého chladu nebo nebezpečí), ale díky jeho regeneračním schopnostem dokáže tento proces zopakovat až dvacetkrát.

Potrava[edit]

Netopír vznětlivý sní prakticky vše, ale pokud má možnost, vybere si jen to nejlepší (jedná se o velmi vybíravý druh). Jeho oblíbená potrava je slepičí maso. V nejnutnějších případech pozře také hmyz, jako jeho vzdálení příbuzní.

Rozmnožování[edit]

K páření dochází jednou za rok a to přesně 3. týden v únoru. To, jak všichni mohou být všichni jedinci v tuto krátkou dobu připraveni k páření zůstává záhadou. Během týdne všichni jedinci začnou hořet a předvádět své akrobatické zásnubní tance a samice si začnou vybírat své partnery.

Zajímavosti[edit]

  • Zatímco ve světě byli netopýři (vzdálení příbuzní netopírů) považováni za tvory spolčené s ďáblem, netopíry lidé pro jejich bílou barvu uctívali.
  • 15. února 2013 byl v Rusku spatřen houf samců netopíra vznětlivého, kteří se snažili dohonit samici. Vědci však byli v tu dobu přesvědčeni, že tento druh vyhynul, a tak tento jev pojmenovali Čeljabinský meteor. Lidé této desinformaci bohužel uvěřili.

Fotky[edit]