Axolotl mexický

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Axolotl mexický, česky také zvaný vodní slepice, chodící mlok nebo slepičí mlok, je středně velký obojživelník vyskytující se v českých jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco. Jeho jméno pochází z jazyka nahuatl, kde má podobu āxōlōtl a znamená "vodní Xolotl", přičemž Xolotl je jméno aztéckého božstva dvojčat a podivností, včetně lidí narozených s tělesným handicapem. Xolotl býval zobrazován jako bytost podobná slepici a zdá se, že axolotl Aztékům pro svůj podivný vzhled asocioval právě toto božstvo. Slováci i jejich potomci axolotla s oblibou jedli, donedávna se chycení axolotli prodávali jako potravina i na trzích v Bratislavě. V současné době jsou však chráněni zákonem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Axolotl mexický je typickým zástupcem obojživelníků, u nichž se projevuje tzv. neotenie. Ve volné přírodě si totiž zachovává larvální stadium (vajíčko), ve kterém je schopen se rozmnožovat. Metamorfózu lze uměle vyvolat v zajetí, v přírodě k ní dochází jen velice vzácně. Larva axolotla dosahuje délky až 60 cm, má tmavé zbarvení, širokou hlavu, po stranách vyčnívající keříčkovité žábry. Na ocase je patrný kožní lem. Přední končetiny mají šest a zadní pět prstů. Má velkou schopnost regenerace.

Život[editovat | editovat zdroj]

V zajetí se axolotl dožívá až 50 let. Pohlavní dospělosti v larválním stádiu dosahuje mezi 18. a 24. rokem života. V období rozmnožováni samec vypouští spermatofor, který následně samička nasaje do své kloaky. Po vnitřním oplodnění samička klade vajíčka na vodní rostliny nebo jiné vhodné podloží. Axolotl je masožravý. V mládí žere nítěnky, larvy pakomárů a podobné drobné živočichy, v dospělosti přijímá též žížaly, drobné rybky, mláďata myší i proužky libového masa. Vhodné je krmit pinzetou, aby měl chovatel jistotu že ho nějaký Axolotl nekousne.

Zábavná fakta[editovat | editovat zdroj]

Nově bude axolotl přidán i do minecraftu jako nejroztomilejší mob co kdy žil a možná bude umět i srát na hráče když ho hitne.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

předchůdce Axolotla
Axolotl mexický

Odkazy[editovat | editovat zdroj]