Monogamie

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem svatba.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Monogamie (latinskořecky monogamia simplex) je skupina infekčních onemocnění kůže a sliznic. U většiny lidí se po první infekci vytvoří dostatečná imunitní obrana. Je však stále velké množství lidí, u kterých se onemocnění opakuje, najčastěji na rtech. Patří mezi pohlavní choroby přenášené memeticky; podobně jako náboženství, národnost a pod. s nimiž má i častou koincidenci.

monogamie
monogamia simplex
výskyt: pandemie
příznaky: specifické
diagnostika: typický habitus nakažených jedinců pozná i laik, byť jsou projevy rozmanité a zahrnují kupříkladu flanel, pupek nebo tajuplný kruhový otlak některých prstů ruky
napadené orgány: mozek, oči, kůže, sliznice, svaly, žaludek, urogenitální trakt, peněženka
očkování: není
přenos infekce: pohlavní styk, svatba, dlouhodobý pobyt v zamořených oblastech

Etymologie[edit]

"Monogamia simplex" je latinsko-řecký pleonasmus. Původní spojení "monó gameíá" je referencí posledního stadia choroby, kdy napadenému organismu zbývá jediná gameta (pohlavní buňka).

Příčiny[edit]

Podle původce lze monogamie rozdělit do několika kmenů:

 • J - virová monogamie, původcem jehovirus.
 • V - virová monogamie, původcem není jehovirus.
 • A - abiotická monogamie, kdy příliš brzy shodou vnějších okolností (umrznutí, pád meteoritu...) dojde u jedince k přerušení standartního polygamního cyklu.
 • B - parazitická monogamie. Oběť je napadena a sežrána černou vdovou.
 • a další.

Běžný průběh[edit]

 1. Akutní fáze - velice běžná a dobře známá skupina poruch, která se většinou obejde bez dlouhodobých následků. Patří sem například syndrom "vytunelovaného vidění". Pokud se včas neaktivuje obraná reakce organismu, může nastat:
 2. Latentní stadium - obvykle začíná svatbou, v jeho průběhu neodvratně klesá libido a počet gamet. Neukončí-li strádání oběti rozvod, může se latentní stadium protáhnout natolik, že se oběť (typicky muž) dožije vyššího věku než by podle statistiky měla. Tento optický klam patří k nejzákeřnějším aspektům nemoci.
 3. NFZ neboli fáze nevratných fyziognomických změn neboli fáze jednoho varlete - nepotřebuje další popis.
 4. Terminální fáze - v organismu zbývá jediná gameta, notabene nefunkční. Organismus pak už obvykle jenom vyčkává, až sejde věkem.
Klasické obtíže se zrakem nakaženého v ranném stadiu choroby. Tzv. vytunelované vidění.

Komplikace[edit]

Většina lidí má podvědomě tendenci monogamii podceňovat. Málo se však ví, že monogamie, ač jedna z nejběžnějších, je zároveň jednou z nejstrašnějších chorob, se kterými se lidstvo potýká. Počtem svých obětí se řadí k těm nejsmrtelnějším (dokonce panuje rozšířený omyl, že pravá monogamie je "nadosmrti"). Monogamie může proběhnout jako lehké onemocnění, pokud budete ochotni dodržet klidový režim a ležet v posteli. V opačném případě může dojít ke komplikacím. Jejich závažnost se potom pohybuje od relativně neškodných až po život ohrožující dramatické stavy.

Akutní zánět hrtanu[edit]

Při zánětu hrtanu hlasivky i okolní tkáň zduří, a tím se výrazně omezí místo pro proudění vzduchu do plic. Nemocný obvykle kašle, ztrácí hlas, sotva popadá dech. Kvůli objektivním potížím s mluvením nabývá pacient falešného dojmu, že je třeba zvyšovat hlas i za cenu snížené smysluplnosti hlasového projevu. Zánět se může rozšířit až na průdušky. V takovém případě se obvykle k obtížím přidává drsný, hrubý kašel a vysoká teplota. V případech úplné ztráty hlasu zaplavuje nemocný své okolí množstvím korespondence.

Zánět srdečního svalu[edit]

Postižení srdce se může rozvíjet pomalu nebo náhle. Pacient pociťuje bušení srdce, únavu, celkovou slabost, nevolnost, mohou se objevit otoky dolních končetin, střevní problémy, potíže s dechem. Nemocný se zánětem srdečního svalu patří jednoznačně do nemocnice, v případě rychlého postupu nemoci na jednotku intenzivní péče.

Postižení nervového systému[edit]

 • Migréna

Jde o zánět mozku a jeho obalů (mozkových blan). Komplikace na sebe upozorní úpornými bolestmi hlavy, očí, světloplachostí, malátností, celkovou schváceností, bolestmi svalů a zad. Ve středověku si vysloužila přízvisko: Pás cudnosti chudých.

 • Cholea evidens (cholera jasna)

Přidat se mohou poruchy vědomí, halucinace nebo křečovité záškuby končetin.

Zánět středního ucha[edit]

Více o této velice časté komplikaci v samostatném článku.
Projeví se zvýšenou citlivostí a bolestí ucha. V důsledku toho nemocný odmítá poslouchat jiné lidi, zvláště (obvykle také nakaženého) partnera.

Rizikové skupiny[edit]

Rizikové skupiny jsou v zásadě dvě:

Případy lidských pacientů mimo tyto nejrizikovější kategorie jsou spíše vzácností, nicméně existují.

Terapie[edit]

V poslední době probíhají pokusy najít spolehlivou léčbu pro případy těžké recidivy této zrádné choroby.
Více se dozvíte v článku Eutanázie

Monogamie v číslech[edit]

Ze vzorce:
lze snadno odvodit, že monogamie drasticky zmenšuje fázový prostor celkové teoreticky dostupné lásky
pro všechna kde:

 • Závažnost tohoto faktu byla dávno postulována větou: Kde se bere , když na horách neráste a na rolách nesejú?

Monogamie v médiích[edit]
Choroby
Zkumavka s močí SS Tělesné choroby

CukrovkaČechomorDorostenecká nemocDýmějový humorHemeroidyJabbismusKlešťová encefalitidaKokotokokyKyprovkaMichaliho chorobaMonogamieMusculativní demenceMuskulární hypertrofieNádorNajbrtNemakačenkémieObezitaPrasečí chřipkaPrůjemRýmičkaRybí prstySvrabSyfilisŠkoloviceŠkrlaToxoplazmózaZácpaZimní virózaZrakovinaŽízeňŽlutá zimnice

Ptačí ruka Duševní choroby

ApplepsieArchitekturaAutofilieČlenství na FacebookuDepreseDyslexieEmoFóbieInsektofilieKlausofobieKlišéKrize středního věkuKulocentrismusLepenský virLiterární masochismusMatematický ďábelMaterialismusMetapsychická jaringitidaMoralismusMoribundusMzeNarcismusObrnaObsedantně kompulzivní poruchaParanoiaPedofilieProkrastinacePsychoanalýzaŘízkofilieSerbantropieSušiho komplexUmělá demenceVeganstvíVegetariánstvíVPDSPWindowsXenofobieZávislost na mobiluZprasitelský komplex

Skwádačka Choroby a metly Českopedie

AdamstownAdminitidaAhAkvarijní rybyArbitrážeAzbukopedieBl8CinikCopyrightČeskofilm (Wikipedie TV)EditcountitidaFranta VolantHumorJak počítají IQ ČeskopedistéKult popelniceMomentálně můžete editovat WikipediiNudleOsobní útokyOxymoronSprávciTramvajová dopravaToma646VandalismusWikichrámWikipedistéWikityranieZastaralé šablony

<blink>FREE SEX</blink> Ostatní

AstrologismusBurešismusInkontinenceJehovismusKomunismusKonspirační chorobyRosamunde PilcherSebevraždaSyndrom vyhořeníTrest smrti