Sušiho komplex
Komplex pocitu nesnesitelného sucha v krku[editovat | editovat zdroj]
Jinak znám jako Sušiho komplex nebo Sušák je častým onemocněním, které postihuje především muže ve věku patnácti let a výše. Ženy ale také nejsou příliš vzácnou výjimkou. S věkem se projevy této nemoci většinou mírní. Nejvíce vědcům z britské univerzity v Cambridge nedává spát, jak toto onemocnění vzniká, a už vůbec jeho celkové léčení. Prozatím léčení probíhá ve formě cca jednodenního doplňování tekutin, ale to je pouze dočasné řešení, protože tato nemoc se může objevit kdykoliv znovu. Toto nevysvětlitelné onemocnění je natolik závažné, že trápí již celý svět. Není proto dovi, že je známo již z historie, od dob antických (zhruba v období objevu přeměny hroznového vína ve víno). Onemocnění bývá zpravidla jednodenní, ale může se protáhnout i na dva dny, což je také veliká záhada, je to totiž jediná známá nemoc, s takto krátkou dobou trvání, a takto silnými projevy symptomů, ještě k tomu většinou fixována na dny od pátku do neděle.
Vzniká především po dobře prožitém večeru s přáteli, ale vědci již prokázali, že to na to nemá žádný přímý vliv (viz pokus č. 1 níže). Prozatím se tedy spekuluje o problému psychosomatickém, pravděpodobně spojeného s tím, že se lidé o víkendu špatně srovnávají se skutečností, že musí v pondělí opět do práce, ale je to pouze nepodložená hypotéza. Již v principu má tato hypotéza několik zádrhelů, jako například že nezaměstnaní tímto onemocněním trpí také (i když prokazatelně méně). Další hypotézy se teprve vytváří, vědci se snaží pracovat rychle, protože projevy nemoci se stupňují. Velice kontroverzní je hypotéza vlivu alkoholu, ta se ale většině výzkumníků nezdá příliš pravděpodobná (viz. pokus č. 2 níže).
Hlavní symptomy[editovat | editovat zdroj]
- jak vyznívá z názvu, především nesnesitelný pocit sucha v krku
- často ho doprovází bolest hlavy nebo migréna
- velmi často se též vyskytuje neodolatelná touha posílat všechny do pr... háje
- nevysvětlitelné ztrácení věcí (především peněz)
- občasné výpadky paměti
- zmatenost
- ztráta rovnováhy a další
Výzkum[editovat | editovat zdroj]
Pokus č.1[editovat | editovat zdroj]
Testovací skupina dobrých přátel, kteří se znají velmi dlouho a mají se jak zabavit, byla zavřena v prosklené místnosti s věcmi, které vědci považují za největší prostředky na rozproudění zábavy (balíček karet, pexeso, blíže nespecifikované karty s fantasy námětem, biliárdový stůl, který byl ale z bezpečnostních důvodů bez hracích koulí a mnoho dalšího). Z výzkumu vyšly dva závěry, jeden očekávatelný a druhý zcela neočekávaný. První závěr byl, že čas strávený společně s přáteli nemá žádný vliv na vyskytnutí této nemoci. Druhý, že přestože dobří přátelé, nebyli schopni se bavit s dodanými předměty, což vědce udivilo natolik, že zažádali grant na další výzkum této sociální problematiky.
Pokus č.2[editovat | editovat zdroj]
Testovací skupině pěti lidí (shodou okolností stejní přátelé jako v pokusu č. 1) byl podán vzorek (10 cl) nápoje s 5% alkoholu . Následná pozorování ale spíše dokázaly, že alkohol nemá sebemenší vliv na toto onemocnění a naopak, v rámci zjištění z pokusu č. 1 se zjistilo, že dokáže mít vliv na zvýšení komunikativnosti mezi přáteli, což se zapsalo do společných cílů zjišťování souvislostí sociálního výzkumu uvedeného v pokusu č. 1.
Výzkum tohoto onemocnění se špatně provádí i proto, že většina nemocných se nakazí právě o víkendu a obvodní lékaři v té době neordinují, a s tak závažným onemocněním se nemocní bojí jít na pohotovost, protože lékaři tuto nemoc často podceňují a odmítají je léčit. Tato nemoc je dále studována, ale výsledky jsou prozatím nelichotivé. Pokud jste se touto nemocí nakazili, přejeme vám šťastné a rychlé vyléčení !