Přetržená
Černý humor je specifický druh humoru a komiky založený na tom, že paradoxně vyvolává smích prostředky, které ve své podstatě vůbec k smíchu nejsou. |
Přetržená je dětská hra, jejímž cílem je všeobecný rozvoj osobnosti a zvýšení fyzické zdatnosti. Tato hra je velmi oblíbená především v brněnské ZOO.
Pravidla
Dvě děti nebo dvě dětská družstva se přetahují o zvíře. Prohrává družstvo, kterému zvíře vyklouzne, které zvíře pokouše, podrápe, pokope nebo nakazí psinkou. V případě, že se zvíře přetrhne, vyhrávají obě družstva.
Pomůcky
Libovolné zvíře vhodné velikosti (kočka, kočka sloní, pes, prasopes, kňáva lesní atp.), alespoň 2 (slovy dvě) děti. Pozn.: Děti mohou být čisté nebo špinavé, na hru to nemá valný vliv.
Postup
- Do jedné ruky uchopíme zvíře, do druhé ruky uchopíme děti.
- Přiložíme je k sobě.
- Zvoláme – mírně silným hlasem: Přetržená!
- Pozorujeme hru.
Historie
Hra vznikla v paleolitu a původně se hrávala pouze s kočkou sloní. V dobách pozdějších byla ku hře používána i jiná zvířata. Za keltského osídlení Evropy hra téměř mizí, upadá v zapomenutí, aby se náhle znovu objevila za husitských válek, opět zmizela, a krátce se vynořila v době národního obrození. V dalších dobách její popularita opět slábne a je nahrazována méně kvalitními hrami tzv. sporty. Velkého oživení se dočkává v období meziválečném. Náhle se vynořuje ve Stínadlech, kde je hrána jak Janem Tleskačem, který ji hrál masově ve svém podnájmu, tak později, v obdobím Vontském, kdy si ji oblíbili takoví velikáni české historie jako Štětináč, Dlouhé Bidlo, Bohouš, Rychlé šípy, ba i Mažňák a Losna. Po důkazech, že hru hrál Jára Cimrman se stále intenzivně pátrá. V současné době máme důkaz pouze jeden, tzv. Velebného postulát, který praví, že "není možné, aby Cimrman hru Na Přetrženou nikdy nehrál."
Karel Havlíček Borovský byl jedním z nemnohých obrozenců, kteří odmítali hru na přetrženou. Za trest byl proto vyhnán do Brixenu.