Mikrovlnná trouba
„The machine that goes ping!“
- Monty Python o mikrovlnce
Mikrovlnná trouba, německy Die Deutsche Mikrowelle, britsky microwave, hejslovácky mikrovlnný rúr, zkráceně mikrovlnka nebo mikrožbrnka (k poctě velkého slovenského písničkáře a potulného šumaře Miro Žbirky) je senzaboží technický vynález a univerzální pomocník v kuchyni.
Vzhled a složení[editovat | editovat zdroj]
Mikrovlnný trouba je zpravidla bílý hranatý krabicoidní předmět, který má zepředu otevírací dvířka a vzadu ocásek, tzv. vidlici, co se strká do rozvodu mluna v domě. Jedná se o snadno přenositelný, mobilní zařízení (pokud máte rudlík nebo kárku) a s dostatečným prodlužovákem najde své uplatnění nejen v kuchyni, ale třeba i když stojíte se svým bicyklem v zácpě na dálnici.
Z technického hlediska obsahuje také žárovku, která umožňuje odstranit tmu při používání. Obsahuje také skleněný otočný talíř, který je zpravidla ze skla a při fungování přístroje se otáčí, což je smyslem jeho života. Funguje podobně jako gramofonová deska, tedy se točí a narozdíl od gramofonové desky, které je z vinylu, talíř je tvořen sklem. Což se pozná podle průhlednosti, protože gramofonový vinyl průhledný není. Také je to možné prokázat, pokud talíř upustíte na podlahu. Mikrovlnka obsahuje také kolečka, která umožňují talíři se otáčet, což je fantastické zlepšení, protože jinak by talíř byl sice stále ze skla, ale neotáčel by se. Což by tragicky popřelo veškerou podobnost s gramofonovou deskou a to by byla Škoda Favorit.
Kromě koleček a skleněného talíře obsahuje mikrovrnka také tajemný mechanismus se spoustu hejblátky a technickými udělátky, které se starají o to, aby mikrovlnka při používání vrněla jako kočka, která má střevní obtíže. Vrnění je důležité, protože vrnění je to, co dělá mikrovrnku mikrovrnkou. Vrny totiž za pomocí mluna a magnetismu působí na předmět na otočném talíří (který se při používání otáčí a tím se pozná, že je přístroj funkční) a ten se transmutuje, z normáního stavu do tzv. supergay stavu. Tomuto stavu se neříká globální oteplování, protože se odehrává jen na tom otočném talíři (který je ze skla a je tedy translucentní) a jedná se o oteplování lokální, tedy ohřev, což je zvyšování teploty a můžete si to ověřit teplometrem.
Srdcem mikrovlnky překvapivě není světlo propouštějící otočný talíř, který se otáčí, ale tzv. magnetron, což je bratr Megatrona, vůdce Decepticonů. Magnetron má na starosti vrnění a vůbec funkci celého stroje. Když se podělají dvířka, můžete je nahradit náhradním dílem - například snadno sehnatelnými balkonovými dvířky nebo vrátky od prasečího chlívku, ale když z magnetronu unikne kouř, mikrovlnka přestane mikrovlnit a kolikrát se ani nerozsvítí světýlko a talíř se přestane otáčet. Naštěstí je ale talířem stále schopno pronikat sluneční světlo, protože tato funkce není na přísunu mluna závislá a vystačí si jen s energií Éteru, která je všudypřítomná a tudíž nekonečná.
Zajímavou technickou vlastností mikrovlnky je úchyt dvířek. Vypadá nenápadně, ale když se za něj zatáhne a mikrovlnka je zrovna v chodu, mikrovlnka přestane otáčet tím průhledným skleněným talířem na kolečkách a vrnět. Překvapivě světélko dál produkuje cenné fotony, tudíž mluno je stále přítomno. Když v takovém případě dvířka zabouchnete, existuje nenulová šance, že mikrovlnka bude pokračovat ve své činnosti. Schválně si to zkuste. Nezapomeňte sledovat činnost talíře, který propouští světlo a otáčí se dokola.
V neposlední řadě je třeba zmínit, že moderní exempláře jsou kromě talíře, tvořeného zpravidla sklem a obdařeného schopností se točit, vybaveny i zvonkem, který umí cínknout. Někdy je doplněn i zobrazovacím zařízením, kterému se lidově říká displej. Zobrazovací zařízení je mlunové a vypadá digitálně, což je moderní a ukazuje to čísla. Čísla zpravidla ukazují vysílací frekvenci lokálních rádií anebo odpočet do exploze předmětu do mikrovlnky vloženého [nehodící se škrtněte]. Chcete-li se cítit jako filmový hrdina, otáčení skleněného talíře v mikrovlnce zastavujte výkřikem Stůj nebo střelím! při zobrazení čísel nižších než 3. Stisk tlačítka při hodnotě 2 je badass režim a stisk tlačítka baseballovou pálkou při čísle 1 je označován jako hardcore mód.
Využití[editovat | editovat zdroj]
Mikrovlnky se typicky používají v kuchyni, protože kuchyně je zpravidla jediná místnost, kde je na zemi dlažba a tudíž nevadí, když se ušpiní. Což je důvod, proč je vnitřek mikrovlnky většinou znečištěn organickými zbytky, které mikrovlnka při práci produkuje. Je na bíledni, že nejčastějším využitím mikrovlnky je zavařování informací do datových nosičů - typicky CD nebo DVD, protože mikrovlnka umí zapisovat na všechny pozice (a to včetně těch již obsazených) najednou samé nuly, rychlost zápisu je tedy až 30 GB za sekundu, je-li použito vícevrstvé HD-DVD. Tato rychlost je naprosto ohromující a nesrovnatelná s tradičními datovými přenosy například pomocí Holubnetu nebo podobných technických (a nekřesťansky drahých) technologií. Zápis je možný i například na HDD či SDD disky z počítače, čehož jde využít v případě neohlášené návštěvy policie a vy můžete s klidným svědomím prohlásit, že vlastníte úplné kulové.
Schopnost přístroje zapisovat nuly najednou je možné efektivně využít například při sušení kočky nebo papouška. Než mikrovlnka párkrát stihne otočit průhledným skleněným talířem dokola kolem a uplyne ledva pár sekund (kočka či papoušek mají větší kapacitu než HD-DVD, bohužel) přepíše binární stav molekul ze stavu 1 (vlhké) na stav 0 (suché) a navíc vrnění působí uklidňujícím dojmem jako aviváž a kočka či papoušek jsou po vysušení krásně hebké, tedy zhebnou. Suchá kočka či papoušek má posléze nižší spotřebu krmiva a plní tak i nejnovější emisní normy EU, což šetří peníze za futr a emisní povolenky. Díky otočnému, světlu prostupnému talíři je papoušek nebo kočka zhebnuta rovnoměrně, což je zásluhou hlavně toho skleněného talíře, který se otáčí.
Zařízení je někdy označováno jako urychlovač částic a to je správně, protože mikrovlnka umí několik věcí doopravdy zrychlit. Například, když v ní zapomeneme dítě nebo jiný předmět a uvědomíme si to pozdě - to poté lidé utíkají jako by šlo o život. Mikrovlnka umí také zvyšovat teplotu předmětů a hodí se tedy ke svařování kovů, zejména těch krystalických nebo práškových. Že dochází ke svařování se pozná jednoduše a to podle jiskření v prostoru otočného talíře, tvořeného ze 100 % sklem.
Původně nazamýšleným využitím je ohřev jidla. Jedná se o novátorskou, avantgarní a pokrokovou metodu, kterou k nám přinesli vědci ze Sovětského svazu, tedy ze spřátelených zemí. Jídlo hermeticky uzavřené do prostoru mikrovlnky (zpravidla na ten otočný skleněný průhledný talíř) je rovnoměrně ohříváno zespoda rozpáleným porculánovým talířem do té doby, dokud neexploduje a rovnoměrně se nerozmístí na vnitřní stěny mikrovlnky. Schopná kuchařka je takto za pár sekund schopna špagety nejen ohřát, ale společně s omáčkou i seškrábáním promíchat, čímž se dosáhne správné boloňské konzistence a je vhodná k servírování i vyhlášeným germánům. V několika případech došlo kromě ohřevu talíře i k ohřevu potraviny, což je zajímavý výsledek.
Teoreticky je možné v mikrovlnce nechat zgayovatět i čistý dihydrogenmonoxid například pro přípravu výběrových obarvených vod nebo kafe, ale tyto experimenty stále probíhají s různými výsledky, takže tato možnost není dostatečně empiricky doložena.
Co s mikrovlnkou nedělat[editovat | editovat zdroj]
Mikrovlnku důrazně nedoporučujeme brát s sebou do kina. Jednak se to prodraží protože je třeba jí koupit ekstra lístek, tedy vstupenku, ale též sezenku, protože mikrovlnka nerada stojí. Proti přítomnosti v kulturních institiucích hovoří též to, že v kravatě vypadá opravdu hloupě a neposedný ocásek s vidlicí do mlunovodu se plete spolukinovníkům pod nohy. Nehledě na to, že má opravdu mizerný vkus a taková díla světových kinematografických gigantů jako je např. Fellini, Dziga Vertov nebo Zdeněk Troška si cestu k jejímu magnetronu najdou jen stěží.
Mikrovlnku nedoporučujeme koupat a to ani s pracími prostředky pro kojence. Její exteriér je známý svou affinitou k liškám a snadno se pokrývá oxidy železa a jinými rezavými sloučeninami. V případě zapnuté mikrovlnky by mohlo do dihydromonoxidu v lázni uniknout drahocenné mluno a my bychom se potom nedoplatili za účet od charitativní organizace ČEZ, což by mohlo osobě ve vaně způsobit infarkt nebo dokonce hypertenzi. Výdaje za léčení by se pak mohly vyšplhat do astrologických výšin, protože bomboniery a pomeranče za dnešní drahoty podražily taktéž.