Teplometr

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Tééploměrýý!“

- zdravotní sestra před šestou ráno k pacientům

Teplometr, anglicky gaymeter, německy Zentralheizunghomosexuellquecksilberthermometer, archaickou češtinou teploměr, je sofistikovaný nástroj na měření teploty s všestraným použitím.

Analogový rtuťový teplometr pro rektální použití. Vhodný k dětem, ekonomická varianta, nepotřebuje mluno, pro slabozraké lesklá čárka zvýrazněna modře, materiál tvrzený plast, velikost 16 cm.

Kuchyň[editovat | editovat zdroj]

V kuchyni se často používá teplometr bimetalový, který hraje jak ezoterický tak doom metal. To podle toho, jestli jste to jídlo jen ohřáli, nebo jste už spálili veškeré kalorie, co mělo a chystáte se zaplatit poplatek za výjezd hasičů a pozvat na návštěvu malíře pokojů. Bímetalové teplometry jsou stabilní, léty prověřená technologie a snadno se používají zapíchnutím do tělesa, které se má měřit. Obvykle je najdete trčet z krocana, husy, vepříka chytajícího bronz na grilu nebo - v případě zahradních párty - z ukončení trávicího traktu nezvedených jinochů.

Zdravotnictví[editovat | editovat zdroj]

Trendy ve zdravotnictví velí používat bezdotykové technologie, které usnadňují lidem život a zvyšují bezpečí ustrašeného personálu. Dříve, za dob hrdinných bojovníků s infekcí se lékaři a sestry nebáli stáhnout pacientovi kaťata a strčit teplometr do konečníku nebo do úst (podle toho, co bylo víc po ruce). Ovšem s příchodem takových hrozeb, jako je mužská rýma nebo dokonce mze, je třeba zdravotnický personál chránit a tak kromě plexiskleněných obleků a vixlajvantových štítů nafasovali i bezdrátové bezdotykové teplometry. Zacházení s nimi je jednoduché - drží se i používají jako standardní porážková pistole a míří se s nimi typicky na čelo nebo třísla. Není třeba tedy lékaře posílat na nová školení, případně je možné je jen zaplatit, ale nekonat.

Krátce po výstřelu (pokud nedojde k nešťastné záměně přístroje s opravdovou pistolí) se na displeji přístroje zobrazí číslo, které udává teplotu pacienta nebo polštáře, to podle toho, jak je na tom teploměřič se zrakem. Šilhaví zástupci stavu lapidušského jsou schopni změřit teplotu i dvou pacientů, topení a odpadkového koše najednou, címž se šetří čas a čas jsou peníze. Je též možno pacientům změřit teplotu, aniž by byla nutná jeho spolupráce, ale byla by věčná škoda se ochudit o pohled na zmateného nemocného v šest ráno s prasečíma očičkama, což je jediný humor, který nemocniční personál za celý den zažije.

Takové to domácí měřeníčko[editovat | editovat zdroj]

Přestože cena bezdrátových bezdotykových teplometrů již dávno poklesla na úroveň přijatelnou i pro sociálně slabé domácnosti, většina občanů je konzervativních a zůstávají u staré osvědčené rtuťové techniky. Tato technika má totiž tu zásadní výhodu, že nepotřebuje průběžně dokrmovat mlunem a funguje prakticky imrvére, čili pořád, čili furt, a to je takové tuze hezké slovíčko. Další výhodou rtuťpvého teploměru je, že pomocí něj můžeme vyřešit domácí neshody, ovšem pouze jednou a teploměr pak už nění použitelý k měření teploty. Rtuťový teplometr je manuální teploměr a vyžaduje ke své činnosti hodinky. Teplometr se aplikuje zpravidla do podpaží, v případě dobrodružných povah do úst nebo pro jistotu do zadku, když si už nepamatujeme, kam sme ho naposledy strčili a divíme se, že je opatlaný od čokolády.

Po aplikaci předmětu do tělesa sledujeme namátkově hodiny. Když velká ručička opíše alespoň jednu šestinu kruhu čtvrt kruhu je o dost jinde, teplometr z tělesa vyjmeme a odečítáme hodnotu natáčením teplometru proti světlu. Výsledky mohou být zpravidla dvojí [1]:

  • lesklá čárka je příliš nízko - seřveme potomka ze teplometr nedržel správně.
  • lesklá čárka je příliš vysoko - seřveme potomka, že toho máme moc, zapomněli jsme teplometr nejprve zklepat a že je beztak simulat a měl by táhnout do školy

V obou případech teplometr sklepeme, aplikujeme do tělesa znovu a jdeme na balkon inhalovat aromatické uhlovodíky. Po zklidnění našich přetěžce zkoušených nervů kontrolujeme znovu lesklou čárku a buď přikládáme studené obklady nebo potomka odešleme do školy či nemocnice, to podle toho, jjak to vyjde a co je pro nás výhodnější.

  1. Teoreticky trojí - ještě je možné, že bychom to napoprvé udělali dobře, ale to je urban legenda