Bicí

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Bicí nebo též Bicí nástroje jsou předměty, které při úderu vyluzují více či méně příjemné zvuky. Hráč Osoba Entita hrající na bicí nástroje se označuje jako bicman bubeník hráč na bicí.

„Bicák bohužel vycák..“

- Frontman kapely obhajuje chování bubeníka
Pračlověk-bicman chystá hudební nástroj. Všimněte si neergonomického tvaru paličky, show oblečení absentuje flitry, ale už je klasicky v kůži. Hodně metal.

Jednoduché nástroje[edit | edit source]

Jednoduché bicí nástroje jsou klasikou hudebního světa. Již od pravěku měl člověk potřebu něcím do něčeho mlátit a jakožto tvor zvídavý, nemohl si nepovšimnout libé souzvučnosti. Náš vědecký tým nedávno vyslovil smělou, leč podloženou hypotézu, že bicí nástroje byly obecně prvními hudebními nástroji vůbec a to přesně od okamžiku, kdy jeden pračlověk jebnul po hlavě druhého a ozval se ten duc zvuk. Přesné datum se nám zatím nepodařilo zjistit, ale víme, že to bylo v úterý 6:08, 4. května, na počátku staršího pleistocénu.

Jednoduché nástroje můžeme rozdělit na pasivní a aktivní, to podle toho, jestli je potřeba k vyluzování zvuku přidaná energie.

Buben. Nefunkční model, jen k dekoračním účelům.

Jednoduché nástroje klasické[edit | edit source]

  • basový buben, tzv. kopák - velmi hutný zvuk, velmi metal. Vokalizuje se jako thud. Podobný zvuk vydá matka, když se dozví, že dcera je spíš jako na holky.
  • konga - velmi velmi black metal zvuk. Importováno z Afriky. Doporučuje deset z devíti uživatelů naslouchátek.
  • pochodový bubínek - společně s píšťalou velmi tradiční nástroj našich západních sousedů. Vydává trr - trrr zvuk. Skvělé do kroku, hodně kravál, málo metal.
  • činely - zástupce plechů mezi bicími nástroji. Obvykle vypadá jako vyleštěné víko od popelnice. Zvuk připomíná padající nákladní výtah plný porcelánového nádobí. Velmi metal, prakticky povinná součást výbavy budíků pro seniory.

Jednoduché nástroje aktivní[edit | edit source]

  • rákoska - ideální nástroj k dosažení mezzosopránového až sopránového hlasu. Velmi oblíbený nástroj zejména mezi dětmi a zanedbávanými paničkami. Rozsah zvuku je od á až po íí. Spíše osmdesátkový heavy metal, spíš pop.
  • pomlázka - tradiční hudební nástroj, pravděpodobně z Kyjovska. Velmi rozšířený v jarním období, často na něj hrají amatéři, ovšem s neskutečným zápalem. Zápis na seznam kulturního dědictví je stále v procesu. Vydává roztomilý šup šup zvuk, výsledný zvuk se označuje jako výskání. Skoro vůbec metal, hodně funky.

Komba[edit | edit source]

Vedle nástrojů jednoduchých existují také nástroje kombinované, které se v hudebním žargonu nazývají kombo. Uveďme si jejich příklady a modelové situace:

  • palička a vozembouch - Hudebnice udeří paličkou basbarytonistu, ten sebou flákne o zem. V notovém zápisu se tento souzvuk označuje jako jeb a flák. S drobným časovým odstupem nastupují dechové nástroje (trubky a píšťaly), obvykle s uí uííí - uí uííí trylkem. Obvykle death metal.
  • gong a pič - nepříliš rozšířené kombo, původem z Asie, pravděpodobně z oblasti Tibetu. Hudebník stojí vedle gongu, udeří v něj palicí, která je standardní součástí. Neznav hutnosti zvuku a neuvědomiv si, jak blízko stojí, výsledný zvuk se přepisuje jako BOOOOOING - a do píč.. a do píč.. a do píč... Echo je zpravidla trojnásobné. Hodně vzácně hrané sólové kombo. Zpravidla jednou za život. Doom metal.