República Socialismo o Muerte de Cúba

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Kuba)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuba
República Socialismo o Muerte de Cúba
Kuba – znak
Kuba – vlajka
státní zřízení: socialismus s lidskou tváří
hlavní město: Havana
jazyk: kubánština
náboženství: Che Guevara
Kuba – mapa
Kuba leží uprostřed Sargasového moře
prezident: Fidel Castro (in memoriam)
premiér: Miguel Diaz Kanál
hymna: "Guantanamera"
měna: doutníky
národní jídlo: doutníky

República Socialismo o Muerte de Cúba, česky Kuba je ostrov nedaleko Floridy. Jedná se o nejzápadnější typ komunismu, která se proslavila hlavně podporou KSF. Dalším známým kubánským vynálezem je státní podnik Castrol, který se jmenuje po jejím velkém vůdci, Fidelu Castrolovi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé na Kubě přistál Kryštof Kolumbus již v dávném roce čtrnáctistém devadesátém moctém, aby připravil půdu pro případný ústup Portugalců před Osmanskou říší. Nicméně byl místními poměry natolik zděšen, že utekl domů a na další výpravy se už nevrátil.

Několik dalších století po něm se sem rozhodli vypravit opět Španělé, kteří zde založili prosperující kolonii. Nicméně místní byli mírně nakrklí z toho, že tu mají hafo černochů a že o nich rozhoduje nějaký Madrid na druhé straně planety, a tak než si to ve Španělsku uvědomili, vypukla revoluce. Avšak ani po ní se Kubáncům úspěšně nedařilo. Zlí američtí imperialisté se rozhodli vykořisťovat nebohé Kubánce a prodávat jim chlast, ženy, víno a hry. Netrvalo to dlouhou dobu, a přišla opět revoluce.

Fidel[editovat | editovat zdroj]

V té se objevil současný vůdce, Fidel Castrol. S nákladním vozem plným kastrolů přepadl hlavní město, umlátil se svým kamarádem Che Guevarou tehdejšího vůdce Fulgencia Baptistu a „ustanovil sovětskou moc“. Che Guevara poté odjel do Bolívie, aby pokračoval v šíření revoluce. Následující roky byly více než zvláštní. Díky spojenectví se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak, se podařilo Kubáncům také i něco vybudovat, například raketová sila. Sovětské rakety byly namířené permanentně na americké území, což donutilo USA vydat Kubáncům Louisianu a Floridu, kde moc získala právě Komunistická strana Floridy, věrný spolupracovník Kastrola. Nicméně na Kubě samotné začaly problémy; sovětské vnímání karibského prostředí nepadlo na úrodnou půdu. Pokus dovézt žigulíky a provozovat je po tamních polích ztroskotal, když se polovina všech žigulíků utopila s agonickým kvílením v bažinách. Proto se soudruzi rozhodli vybudovat dálnice, avšak aut, která by zde mohla jezdit, bylo pořád málo. I proto byl zahájen v roce 1980 program „žigulík za cukr“, díky kterému do SSSR putoval kvalitní cukr a továrny na žigulíky byly vytížené, byť půlka SSSR stále chodila pěšky.

Video Soubor:Elektrick Mann - FIDEL CASTRO

Fidel Castro hulí Havanu a ne marihuanu.

Fidel Castrol si uvědomil rostoucí bohatství své země, a rozhodl se jej využít. Naložil bojové šaliny (v Havaně výstavba metra díky rozkradení stavebního materiálu ztroskotala, tak byly zavedeny alespoň šaliny) na lodě, a poslal Kubánce bojovat do Angoly za slávu kastrolové revoluce. Kubánským silám podařilo naučit Angolany pracovat s kastroly a uvařit si oběd, což byla skutečná revoluce v dějinách Angoly!

Krize[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1991 nastala krize, a za cukr už moc kupovat ropu nešlo. Pokusy provozovat žigulíky na cukr ztroskotaly, když pár aut bouchlo. Proto se museli místní vrátit ke koňským povozům. Castrol však uklidňoval všechny, že situaci má pod kontrolou. Až když hladoví Kubánci začali okusovat stromy na ulicích Havany, usoudil, že situace je kritická, a rozhodl se přijmout určité investice ze zahraničí a uvolnit směnné kurzy. Avšak ani to nepomohlo, hlady umíralo stále mnoho lidí. Není známo, jestli byl kontaktován Jan Švejnar jako nejlepší ekonom v té době, ale jedno je jisté, že by dnes Kuba mohla být úplně jinde.

Na začátku 21. století je Castrol opět plný síly, protože jej podporují levicoví prezidenti Ameriky – Ross Hedvíček z USA, Eva Moralesová z Bolívie a Hugo Chávez z Venezuely. Země dostává ropu od svých socialistických souputníků, k nim putují rozpadlé žigulíky, které se snaží okopírovat, aby vybudovali zárodky průmyslu. Nicméně situace je stále kritická.

Základní slovíčka a fráze[editovat | editovat zdroj]

  • Mi aerodeslizador está lleno de anguilas = Mé vznášedlo je plné úhořů
  • Come mierda = Dobrou chuť

Kubánská politická kultura jako inspirace pro českou politiku[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově se nachází světoznámý lunapark Guantánamo provozovaný hodným strýčkem Samem. Je hojně navštěvován turisty z celého světa, zejména pak z arabského.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Google uncyc.jpg República Socialismo o Muerte de Cúba na googleTohle je nejlepší článek na téma „República Socialismo o Muerte de Cúba“ na celým internetu.

Země Koruny české BohemiaBójskoBudvajzskoBrněnská republikaČeskoČeská říšeČeskoslovenskoČeskoslovenská říšeČeskotskoHoráckoChacharstánChánovIslámský stát v TeplicíchJesenická republikaJirenský sultanátJižní ČechyKatolická AOKarlovarské VelkovévodstvíKlesterlieKrálovství Ul. MíruKrhútistánKřivočeskoLabe nad ÚstímLužiceLužistánMaleschauMexxikoMongolská kolonieMoravstánNRVKOsoblažskoPráglSámova říšeSlezmorčeSkalická velkoříšeSlizkoSudetenlandŠimonovská federativní republikaTěšínskoTuzemskoValašskoVelká MoravaVietnamVysočinaZarakovnickoŽernovská říše

EvropaAlbánieAnglieBaskickoBavorskoBělehradský pašalíkBelgieBěloruskoBulharskoČerná HoraČeskosaské ŠvýcarskoČtvrtá říšeDámskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieIslandIslandský státKatalánskoKosovoSA KosovoKurvystánLiberlandLichtenštejnskoListenbourgLitvaLotyšskoLucemburskoMaďarskoMalá BritánieMoldavskoNěmeckoNDRNizozemskoNorskoNultá říšePolskoPortugalskoRakouskoRumunskoŘeckoSealandSeverní KyprSeverní MaďarskoSicílieSkotskoSlovenskoSlovinskoSrbskoSRDVatikánSvobodné město HamburkŠpanělskoŠvédskoŠvýcarskoUkrajinaWalesOsmanská říše

Kdó de pořád doléva, octné se vprávo

AsieCajzlistánČečenskoČínaIndieÍránIslámský státIsraelJaponskoJižní KoreaKatarKazachstánKLDRKurvajtLibanonMíránMongolskoOnánOlympijští sportovci z RuskaPakostánRuskoRusko podle západuSovětský svazStanSýrieTaiwanThajskoTibetTureckoTurkmenistánTydlistán

AfrikaBurkina FasoEgyptGambieJihoafrická republikaKarlovarská Jihozápadní AfrikaLibyeLSRNigérieMoravská Jihovýchodní AfrikaSomálskoSúdánTogo

AmerikaArgentinaAztécká ŘíšeBrazílieGrónskoJamajkaKanadaKolumbieRepública Socialismo o Muerte de CúbaMexikoSpojené státy americkéUruguayVenezuela

AzuraBilírieKatowská federaceSolovijstersko

OstatníAbsurdistánAntarktická říšeAtlantidaAustrálieBanánová republikaÇek CumhuriyetiČudlíkistánDámskoGighaHavajHněďKrakoziaKrálovství kněze JanaLiberlandNový ZélandPapu PapuPirátský státSadistánSeychellyTokelauUsámova říšeZeleň

StatistikyStáty podle počtu obyvatel