Tanec
Tanec je nejvýsostnější druh společenské zábavy. Není snad na plese nic krásnějšího, než si zatančit s milovaným partnerem či partnerkou, nebo jen tak s přáteli či milenkou. Níže uvádíme ty nejvýznamnější druhy tance.
Brněnský polčík[editovat | editovat zdroj]
Pravý brněnský polčík je jedním z nejtypičtějších moravských tanců. Polčík je tancem párovým, tedy alespoň většinou tomu tak bylo. Jedná se o nejrozšířenější plesový tanec na Moravě. Kroky jsou podobné polskému národnímu tanci polka, ale tančí se ve 3/4 rytmu (podobně jako u vídeňského valčíku).
Štencl dance[editovat | editovat zdroj]
Patří mezi moderní tance, kde se uplatňuje pravidelný tep (techno, dance). V praxi se dá štencl dance tancovat prakticky na cokoli. Umět štencl dance oceníte zejména, když jste již podroušeném stavu. Tanečník štencl dance využívá rozličných vyzývavých kreací, přičemž podstatou je naznačování kopulačních pohybů na okolních předmětech a osobách (stůl, ostatní tanečníci, podlaha...). Štencl dance je tancem vhodným při jakékoli příležitosti.
Kopřánek[editovat | editovat zdroj]
Je kopřanský národní tanec a jeden z nejsvéráznějších tanců vůbec. Tančí se nejčastěji ve čtyřech. Tanečník kopřánka by měl strávit až 50% doby strávené tancem na jedné (ať už levé nebo pravé) noze. Kopřánek se tančí vždy s jednou rukou pokrčenou v lokti nad hlavou a se vztyčeným ukazováčkem. Dlaní se přitom pohybuje do rytmu. Nohy se různě prostřídávají za pohupování na stojné noze do rytmu. Druhou ruku se taneční partneři různě přechytávají a drží, dávají ji k boku apod. Kopřánek se tančí na velice energickou (nejčastějí zrychlující se) hudbu.
Tanec s medvědem[editovat | editovat zdroj]
Je dalším ze společenských tanců. Medvědář vyzve někoho z publika, nechce-li si zatrsat s jeho cvičeným medvědem. Pokud se dobrovolník nenajde, medvěd tančí sám. Předvádí různé taneční styly a kreace, v závislosti na stupni jeho tanečního vzdělání. Průměrně školeného medvěda vidíte na obrázku. Po sólovém výstupu si medvěd sám vybere partnerku mezi okounějícím publikem a tančí spolu sambu a štencl dance.
Balet[editovat | editovat zdroj]
Balet je specifický druh tance, kde tančí jen profesionální tanečníci a ostatní se ne ně jen dívají. Jakékoli zapojení skupin diváků do probíhajícího baletního vystoupení bývá často potlačováno silou, což odporuje základní listině práv a svobod.
Breakdance[editovat | editovat zdroj]
Breakdance (čti brejkdenz)), je vysoce umělecky založená forma tance. Spočívá v různých atletických úkonech konaných v rychlém sledu. Tento vskutku avantgardní tanec hromadně poprvé na veřejnosti předvedli příslušníci tanečního souboru německé armády v lednu roku 1939, kdy nějaký parchant polil silnici vodou těsně před vojenskou přehlídkou. Pamětníci tvrdí, že tehdy tančila dokonce i těžká technika.
Za určitou formu breakdance se dá považovat například důverně známý tanec po požití buřtu na Václaváku v Praze a zapitím douškem výborného piva. Tanec probíhá následovně:
- křečovité svírání břicha, doprovázené výraznou mimikou obličeje
- pokus o rychlý utěk, doprovázený mumláním a těkáním očí do stran
- zápas s kalhotami, rozhazování rukama
- prudké ztuhnutí těla, blažený úsměv na tváři vystřídaný ruměncem a pocitem studu
- odchod z veřejného prostranství á la robot - nohy jsou mírně rozkročeny, tanečník se snaží aby nedošlo k nadměrnému styku nohavic s pokožkou.