Kacíři
Kacíři je nejstarší rocková kapela na světě. Působila na našem území. Fungovala od roku 1056 do roku 1065. Jejich první singl Hospodine pomiluj ny doslova okamžitě zlidověl, stejně jako druhý hit Ktož sú boží bojovníci, který byl také dlouhá léta hymnou husitských válečníků. K vydání debutového alba nakonec nedošlo, i když měla kapela podepsaný kontrakt s vydavatelskou společností C&M Veligrad-Saloniki. Jako oficiální důvod byla uvedena nedostatečná technická vyspělost tehdejší nahrávací techniky a rozpory mezi jednotlivými členy. Skupina zrušila plánované turné po celé Svaté římské říši a po několika soudech ohledně autorských práv se definitivně rozpadla.
Žánrově se skupina řadí do kategorie folk metal, vzhledem k použitým nástrojům je však potřeba notná dávka představivosti při poslechu písní, aby v tom člověk slyšel metal. Skladba písní je však neoddiskutovatelně rocková.
Členové:[editovat | editovat zdroj]
- Matěj Frčák z Bochníkovic (sólový zpěv)
- Tetřev Špalek z Prčákova (sbory)
- Tomáš Zemák z Lopokotocvic u Malého Kaménka naproti Lhůtě u Nových Plynů (sbory)
- Škopek Jetý z Kokotína (sbory)
- Lojza Prejsa vod Brandejsa (sbory)
- Karel Papák Nejeschleba ze Šerova (sbory) - po rozpadu následovala neúspěšná sólová dráha
- Jan Jiří Jaroslav z Martina (sbory)
- Sladimír Zinek od Málopeče (bicí)
- Antonie Prejsová Dlouhovlasá vod Brandejsa (catering)
....a doprovodná kapela
Soubor:Daniel Landa "Kdož jste boží bojovníci"
V roce 1993 český skladatel a zpěvák Daniel Landa natočil moderní verzi písně Kdož sú boží bojovníci na počest této kapely a dodnes ji hraje na svých koncertech. |
Většina členů se po rozpadu chtěla dále věnovat svým rodinám, ale ne vždy se to povedlo.
Matěj Frčák z Bochníkovic, stejně jako Jan Jiří Jaroslav z Martina, propadli tvrdým drogám už v dobách největší slávy a několikrát se pokoušeli neúspěšně léčit v klášteře mešních bratří v Kadani. Po rozpadu skupiny upadli do ještě větší závislosti, ze které se oba už nikdy nedostali.
Tomáš Zemák z Lopokotocvic u Malého Kaménka naproti Lhůtě u Nových Plynů se oproti tomu úspěšně vyléčil ze závislosti na alkoholu a dožil se na svou dobu požehnaného věku 59 let.
Karel Papák Nejeschleba z Šerova se pokoušel rozjet sólovou kariéru i mimo hranice Koruny České, jeho písně Jesus love Rock and roll a Hey baby, come to me as st. Mary však nesklidily očekávaný ohlas u kritiků a ani u obecenstva, rozhodl se tedy raději chovat prasopsy.
Pouze Antonie Prejsová Dlouhovlasá vod Brandejsa se úspěšně věnovala rodinným povinnostem. Narodila se jí dvojčata, která se nápadně podobala Matěji Frčákovi z Bochníkovic.