Kabát
Kabát je typ oblečení populární především mezi současnou světovou nobilitou a fanoušky Matrixu. Jedná se o polodlouhý až dlouhý svrchník s dlouhými rukávy a zapínáním vepředu, který nosí muži i ženy z několika důvodů:
- Ochrana před zimou
- Ochrana před větrem
- Ochrana před deštěm
- Vzbuzení dojmu luxusu
- Vzbuzení dojmu vážné "drsnosti"
- Přiblížení se vzhledu hrdinů z filmu Matrix
Původ kabátu[edit | edit source]
První oděv považovatelný za kabát byl nalezen na pravěkém muži Ötzim. Fakt, že tento skorokabát byl potrhaný, nedokonale střižený a ponechaný několik tisíc let v ledovci naznačuje, že pravěcí lidé si svých svršků příliš necenili. První skutečné kabáty ale vznikly ve Francii až za doby vlády krále Ludvíka XIV., tedy v 17.století. Francie byla v té době, jako vždy, ekonomicky velmi zbídačená, a tak přišel ministr financí Jean-Baptiste Colbert s ekonomickým plánem zvaným merkantilismus. Celý vtip spočíval v tom, že se bude vyrábět zboží, které nikdo nepotřebuje a toto se bude vyvážet do ještě zaostalejších států. Kromě parfémů a druhořadých sýrů se začaly vyrábět také velké těžké svrchníky, které byly vyváženy na jih[1], odkud se oklikou přes Anglii dostal do zbytku Evropy. V Rusku se kabáty dokonce tolik zalíbily, že tamní mužici si nechávali hromadně zkracovat a přešívat kaftany, aby se příbližili evropské módě.
Postupem času vzniklo dokonce několik druhů kabátů[2]:
- Kaban - námořnický kabát s dvěmi řadami knoflíků
- Pelerína - krátký kabát, který se nezapíná
- Kabát s kapucou - kabát bez zapínání, zato s kapucí
- Havelock - kabát bez rukávů s jednou řadou knoflíků
- Kožený kabát - kabát vyrobený z kůže
- Pončo - mexický rozpáraný kabát
- Raglán - rumunský kabát neurčitého tvaru
- Redingot - dlouhý přiléhavý kabát
- Nekabát - kabát, který není kabátem
- Antikabát - kabát, který je vším, jen ne kabátem[3]
Zajímavý je ale původ slova Kabát. V různých jazycích zní různě, od Casaco přes เสื้อคลุม až po haină. Zdá se tedy, že neexistuje nějaký společný etymologický původ. Podívejme se ale na české označení. Kabát. Nepřipomíná to žádné jiné známé slovo a ani to nevypadá na nějakou nadávku. Zajímavá je ale podoba slova kabát jménu Colbert, tedy jménu samotného vynálezce kabátu. Máme zato, že když nevzdělaní Češi spatřili jméno francouzského ministra financí, neuměje francouzsky, četli ho Kobért, kabért až kabét. Zde je již shoda s názvem kabát zcela zřejmá.
Přísloví[edit | edit source]
N E C Y K L O K R Á M
nabízí zboží s názvem |
„Bližší košile než kabát“
Výše uvedené české lidové rčení zcela nezakrytě dává přednost košili, tedy oděvu mnohem slabšímu a v českém klimatu méně praktickému. Necykloverzita ale vyzkoumala, že i toto přísloví, stejně jako naprostá většina přísloví ostatních, vznikla až na začátku devatenáctého století, tedy v době takzvaného národního obrození. Nadšení vlastenci se tehdy chtěli pravděpodobně zříct francouzského vynálezu a dát přednost košili, o které věřili, že je vynálezem balkánských Slovanů.
Kabát jako hudební skupina[edit | edit source]
Francouzskými kořeny kabátu se inspirovala také skupina vyléčených alkoholiků, která roku 1983 založila hudební skupinu Kabát. Plánovali zpívat francouzské národní písně. Režim jim ale nepřál, k nahrání první desky se skupina dostala až v roce 1991. Počáteční francouzské nadšení v tu dobu už ale umdlévalo a jak dokládají názvy desek Čert na koze jel, Má jí motorovou či Děvky ty to znaj, skupina skončila u úplně jiného hudebního žánru. Dokonce už ani na koncertech nevystupují oděni v kabátech. V posledních letech připomínají spíše Rammstein revival z vesnických zábav, což ovšem není vůbec k zahození, protože pořád je to "hudba na úrovni" .
Odkazy[edit | edit source]
- ↑ Především do Španělska a Portugalska, kde něco takového nikdo nepotřeboval. Obratní portugalští obchodníci kabáty ale prodávali dál, čímž vznikla doměnka, že vynález kabátu se udál právě v Portgulasku. Zdali s tímto tvrzením náhodou nepřišli sami Portugalci dosud nevíme.
- ↑ Čerpáno z wikipedie, "otevřené" encyklopedie
- ↑ Přesná odlišnost posledních dvou druhů kabátu není zcela jasná.