Nulan

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nulan








molekulový model nulanu
vzorec C0H0
molekulová hmotnost 0,00nic g·mol−1
hustota cca 1/bambilion mg·km−3
teplota varu odhadem cca −273,16 °C
index lomu 1
optická otáčivost
dipólový moment 0D
molekulová symetrie 0
hořlavost teoreticky podobná jako u methanu,
ale prozatím se nepodařilo ho podpálit,
pouze implodovat

Nulan (anglicky nullane či zeroane; oficiální IUPAC název ještě není znám, neboť se zatím nedohodli) je nultý alkan neboli nejvíc nejnižší nasycený uhlovodík se sumárním vzorcem C0H0 teoreticky objevený a následně i syntetizovaný v laboratořích VTN protažením (odborný termit: extrapolací) alkanové řady (CnH2n+2) směrem od methanu (n=1) doleva.[p 1]

Syntéza[editovat | editovat zdroj]

Dostatečné množství nulanu se podařilo vyrobit odhadem v dostatečné čistotě odebráním CH4 funkčních skupin ze souboru molekul methanu umístěných v křivuli z tvrzeného skla s pomocí vakuové pumpy.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Některé fyzikálně-chemické vlastnosti jsou snadno měřitelné, odhadnutelné či zjevné, jiné, například povrchové napětí nebo kučeravost se zatím nepodařilo přesně určit ani mechanickou, dokonce ani kvantově-mechanickou výpočetní simulací určit a to z důvodu počítačových problémů, při kterých se na obrazovce objevovaly podivné hlášky, jak jsme si stačili poznamenat těsnopisem, po dešifrování: "generál Failure: divize bi nula". Po dalších opakovaných pokusech jsme pak zjistili, že tento generál, který se zřejmě do počítače nějakým podloudným hackingem naboural, má práva jakéhosi vrchního censora, srovnatelná snad jen s mocí imperátora Necyklopedie, neboť každý další start počítače se zastavil na hlášce "general failure reading disk c:"; takže nezbývá než vyčkat, dokud dotyčný vysoký důstojník nedokončí čtení obsahu inkriminovaného disku. Jak dlouho to tomu generálovi bude trvat, to si bohužel nikdo z nás netroufne odhadnout.

Příbuzné sloučeniny[editovat | editovat zdroj]

Stejný sumární vzorec má také cyklonulan (C0H0), který vznikne formálním či ležérním odebráním methylenové -CH2- skupiny z molekuly cyklomethanu nebo odebráním cyklomethanu vůbec.

Předmětem dalšího studia je zajímavý vyšší rozvětvený homolog nulanu s 5×0 uhlíky 0,0,0,0-tetranulylnulan (C0H−1)4C0H−4. Z tohoto sumárně-racionálního vzorce je vidět, sloučenina má zápornou molekulovou hmotnost. Dovolujeme si tady tedy odhadovat mírné antigravitační vlastnosti.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Pozorný chemicky či matematicky gramotný čtenář si jistě povšiml zdánlivé chyby. Nulan však opravdu nemá vzorec C0H2 ale C0H0 (podobně jako nulen či nulyn) díky tzv. nulové (ano)málii, (tisíceré) díky které nám nulan není totožný s vodíkem (C0H2 = H2).