Vidle
„ | Veni, vidli, vici —Julius César |
“ |
„ | Samý hrabě, žádný vidle —postesk Rudolfa II. nad nedostatkem obyčejných lidí u dvora |
“ |
Vidle je souhrnný název pro chladné zbraně určené k boji nablízko. Tak jako rytíř nosil pyšně svůj meč, vojevůdce svůj palcát, příslušníci kasty vidláků nosí své pyšně své vidle proklatě nízko. O hrdé a svébytné kastě obyvatel Českých zemí i Horních Uher pojednává samostatný článek.
Historie[editovat | editovat zdroj]
První písemná zmínka o vidlích pochází z druhé poloviny třináctého století a jejím autorem je jihočeský klerik Božetěch z Animuka, který ve veršovaném eposu popisuje milostná dobrodružtví Petra Voka zhruba následovně (citát je upraven do podoby srozumitelné současnému obyvatelstvu):
Statek u Nežárek
Nebyl on to násilník, |
Sedlákovi pění krev, |
Má se však obecně za to, že vidle spatřily světlo světa mnohem dříve a vznikly náhodou špatným ukutím hrablí.
Druhy vidlí[editovat | editovat zdroj]
V souladu s mezinárodně platnými předpisy o odzbrojování civilního obyvatelstva, legislativou EU a posilování represivních složek státu není prostému lidu dovoleno se na veřejnosti ohánět reálnými vidlemi. Ovšem aby nedošlo k negativnímu vlivu na ego (a sekundárně na ochotu k rozmnožování) dotčených obyvatel (což zase hlídá Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj), mohou býti prostí vidláci ozbrojeni dřevenými nástroji, kde není přesně stanoveno jakékoli omezení. Je tedy možno v přirozeném prostředí pozorovati statného vidláka či statnou vidlačku, kterak v ruce třímá vidle dřevěné, které toliko jakožto šidítko slouží.
Dřevěné[editovat | editovat zdroj]
- Senné - tyto vidle jsou lehké, vyrobené z lipového dřeva a slouží k proventilování stébel travin tak, aby se zbytky pylu a prachu dostaly do atmosféry. Tímto starobylým rituálem je přivozováno obyvatelům kýchání, což umožnuje roztažení plicních sklípků. Rituál je zapsán na seznam UNESCO jako kulturní památka. Vzhledem k nedostatku travin ve městech byl rituál v současnosti nahrazen masovou distribucí léčiv pomocí chrchelných elektráren.
- Machrvidle (lidově Mrdovky) - tyto vidle nemají žádný bojový účel a ani k žádné praktické činnosti se nehodí. Slouží jako součást kroje, kdy sameček vábí vdavekchtivou samičku. Sameček dává najevo svou plodnost velikostí vidlí, takže je možné vidět i třímetrové klacky. Zvyk stále přežívá v odlehlých vsích na Valašsku a hipsterských trzích v Praze.
Kovové[editovat | editovat zdroj]
Zatímco vidle vyrobené ze dřeva mají převážně folklorní a ozdobný charakter, ty metalické potěší oko nejednoho milovníka zbraní. Nejrozšířenějšími variantami jsou:
- RV3 - ruční vidle tříbodové - úsporný model s převahou tzv. negativního vzorku. Výborně se hodí na přemísťování odpadních produktů skotu a jiných krav. Aerodynamické vlastnosti předurčují též tuto variantu k hodu do dálky či zapichování výběrčích daní. Jsou vyváženy na střed, tudíž úchop je pevný a hod přesný.
- RV4 - ruční vidle čtyřbodové - těžší varianta určená k násilné penetraci neporézního povrchu. Typicky maskulinní nástroj, podobně jako například pletací jehlice. Velmi učinný při kradmém útoku, neboť vzhledem k vyššímu počtu ran, tzv. vbodů, dochází k rychlejšímu krvácení nepřítele a tudíž jeho brzké eliminaci. Drobnou nevýhodou je poněkud vyšší váha oproti ekonomickému modelu a zvýšená spotřeba vody pří následném umývání.
Hnutí vidlí[editovat | editovat zdroj]
Záhadní vidláři v Itálii.
Stávající protesty organizují různé volně spolupracující skupiny, platformy a iniciativy; nejaktivnější a zcela určitě nejviditelnější je však tzv. Hnutí vidlí (Movimento dei Forconi). Tato formace vznikla již v roce 2011 na Sicílii a od počátku se prezentovala autonomistickými myšlenkami, kritikou společné měny a tzv. tlaku z Říma a Bruselu.
Širší veřejnost se o vidlářích dozvěděla poprvé v lednu 2012, kdy původní jádro hnutí – zemědělci a malí dopravci – zablokovalo na několik dní hlavní spojnici mezi Sicílií a italskou pevninou. Důvodem bylo zvýšení ceny benzínu a hnojiv, ke kterému došlo v důsledku protikrizových reforem úřednické vlády Maria Montiho.
Nyní vidláři organizují přibližně 60 procent všech akcí, a to se značně rozšířeným táborem stoupenců. Podle agentury ANSA se jejich protestů účastní vedle zemědělců také studenti, živnostníci, nezaměstnaní, stánkaři, námezdní dělníci, antikapitalističtí aktivisté i fotbaloví chuligáni. Na demonstracích lze vidět jak rudé hvězdy, komunistické nápisy a vlajky radikálně demokratického Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla, tak i symboly otevřeně fašistických uskupení jako Forza Nuova či CasaPound.[1]