Koloběh

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Bomb.png

Tato stránka není rozcestník, i když se tak tváří.

Některé věci jsou zkrátka trochu méně jasné a trochu méně zřetelné...


Koloběh vody v přírodě i nepřírodě. Představa umělce.
Koloběh vzduchu v zemské atmosféře. Představa vědce.

Koloběh je slovo odvozené od výrazu kolo a běžet. Znamená tedy běh s kolem, běh dokola, nepřesně pak běh v kruhu, či oběh v kruhu. Na světě nalezneme spoustu koloběhů.

  • Koloběh sportovní - hezký název pro jízdu na koloběžce (nutný řidičský průkaz třídy C). Podle mnohých archeologů byla koloběžka vynalezena již v prastarém Sumeru, ačkoli její objev legendy přisuzují až jekési princezně Koloběžce, což je jak jistě každý uzná velice hloupé jméno.
  • Koloběh vodní - tento koloběh vykonává voda. Spočívá v tom, že někde zaprší, voda odteče do moře, kde se vypaří, zformuje se v oblaka, ze kterých zaprší, a tak dále. Otázkou ovšem zůstává, zda-li byly nejdřív mraky, nebo moře.
  • Koloběh vzdušný - jelikož se Země otáčí kolem své osy a vzduch není k jejímu povrchu nikterak upoután, připoután, ani připevněn, hýbe se. Hýbe se ovšem pravidelně a pořád dokola, tvoří tudíž také koloběh. Jinak se tomu také říká Planetární aerocirkulace.
  • Koloběh tmy - přírodní proces, kterého využívají fotovoltaické elektrárny. Je natolik složitý, že jej nemá smysl zde vysvětlovat. Maďaři tomu říkají sötét ciklus.
  • Koloběh života - věc, kterou se snaží udržovat nejrůznější vousatí mudrcové žijící na vrcholcích hor a vlasatí mladíci hulící v barevných mikrobusech. Co si o tom myslí nebožák život, nevíme.
  • Koloběh peněz - peníze jsou vydělány, utraceny = vydělány pro někoho jiného, utraceny = vydělány pro někoho dalšího, a tak dála a tak dále. Koloběh peněz značně urychlují krádeže, schopní jedinci pro ještě větší urychlení budují pro peníze rozsáhé tunely.


Znacka kruhovy objezd.jpg
   v  d  e
Kulaté články
Konec kruh objezdu.svg
Bludný kruhCyklomethanCyklostezkaDefinice kruhemChodí pešek okoloKoloKolometKolováKoloběhKolečkoKouleKruhKruhový JičínKruhový objezdKruhy v obilíKružítkoKulaťákKuličKulocentrismusKulovéKvadratura kruhuMozartovy kouleSférické DVDToaletova kružniceVelikonoční kruh v obilíVelký kulový


Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Diskuse:Koloběh vody na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png