Kulaťák

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Původní označení Platz der Wehrmach / Náměstí branné moci bylo již značně poškozeno zubem času a vandaly Vizigóty Čechy.
Jak vidíte na mapě, Kulaťák není kulatý. Asi aplikace zákona Kruh=čtverec.
Chcete-li se pobavit a ne se jen dozvídat nové užitečné věci, podívejte se na heslo Kulaťák na české Wikipedii.
Nehopsající Wikipedie.png

Kulaťák je náměstí v Praze 666. V průběhu své historie mělo různé zajímavé přezdívky: Nejdřív Vítězné náměstí, potom Platz der Wehrmacht, pak náměstí Edvarda Beneše, dále náměstí Velké říjnové socialistické revoluce a nakonec zase Vítězné náměstí. V současné době se uvažuje o změně názvu na Náměstí primátora Béma.

Dějiny[edit | edit source]

Ještě předtím než tady nějaké náměstí bylo, stála tu hospoda Na Růžku, která ale byla kvůli vybudování Kulaťáku zbořena. Nějaký čas ještě byl uprostřed Kulaťáku rybník, ale pak místní usoudili, že to působí příliš vesnicky, a tak rybník nahradili tramvajovou křižovatkou a kruhovým objezdem. Okolo Kulaťáku se také nachází velký počet vysokých škol, takže se tu neustále poflakují spousty studentů. Z toho důvodu musí být v okolí provozováno mnoho restauračních zařízení. (Je vidět, že zboření hospody Na Růžku bylo poněkud krátkozraké rozhodnutí. Namísto toho vznikla na Kulaťáku jiná hospoda, která v době, kdy před ní stávala socha V. I. Lenina byla lidově zvaná Za prdelí. Prdel i se sochou zmizela, takže hospoda má nyní nějaký obyčejný nicneříkající název.)

Kulaťák je nesporně středem Prahy 666. A protože Praha 666 je centrem celé Prahy (jak by vám jistě potvrdil pan starosta Tomáš Chalupa) a Praha leží ve středu Evropy, dá se říct, že přesný střed Evropy leží uprostřed Kulaťáku (i když by s tím možná někteří nesouhlasili). Ale asi tam opravdu střed Evropy bude, protože střed náměstí je zhruba stejně dostupný jako severní pól.

Zástavba[edit | edit source]

Nová turistická atrakce v centru Kulaťáku na snímku z aplikace Google Earth
Soubor:Piknik na kulaťáku

Kulaťák je pro místní obyvatele oblíbeným místem pořádání pikniků


Zajímavé na Kulaťáku je to, že samotné náměstí vlastně vůbec není kulaté; jedna (menší) polovina má tvar poloviny čtverce a druhá (větší) tvar naprosto nepravidelného mnohoúhelníku. Budovy na náměstí jsou postaveny ve stylu brutalismu.

Náměstí je postaveno tak, aby odevšad kamkoli bylo daleko. Nejsou na něm žádné obchody ani jiná místa, kam by stálo za to chodit. Přesto se v anketě mezi občany Prahy 666 octlo na prvním místě coby nejoblíbenější místo srazu. Asi je to tím, že anketa se konala uprostřed náměstí, takže ti co se tam nemohli dostat, nemohli ani hlasovat.

V sedmdesátých letech byl Kulaťák podkopán tunely metra a byla tu otevřena stanice Leninova. V současné době to ale už radnici Prahy 666 nestačí, a tak usiluje o to, aby bylo metro prodlouženo až na letiště. V souvislosti se stavbou metra a očekávaným zvýšením turistického ruchu byl do centra Kulaťáku převezen Pražský orloj, aby na Kulaťáku alespoň něco bylo. Pozorování orloje je zárověň spojeno s adrenalinovým zážitkem, jelikož lidé čekající na odbíjení musí uhýbat tramvajím projíždějícím středem náměstí. V podzemí Kulaťáku, u samotné brány do předpeklí, se vyskytoval zajímavý podnik, totiž veřejné záchodky, při nichž později vznikla non-stop osvěžovna.[1]


Znacka kruhovy objezd.jpg
   v  d  e
Kulaté články
Konec kruh objezdu.svg
Bludný kruhCyklomethanCyklostezkaDefinice kruhemChodí pešek okoloKoloKolometKolováKoloběhKolečkoKouleKruhKruhový JičínKruhový objezdKruhy v obilíKružítkoKulaťákKuličKulocentrismusKulovéKvadratura kruhuMozartovy kouleSférické DVDToaletova kružniceVelikonoční kruh v obilíVelký kulový