Moravský kalendář

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


„Tomuto článku jsem se smál, dokud jsem nezjistil, že je to vše naprostá pravda tečka

- Uživatel:Hrubfr13
Odborná komise vycházela také z kalendáře staré májské civilizace
Pro srovnání, ukázka klasického kalendáře, který je tak fádní, že musí být vylepšován pobuřujícími nahotinami

Moravský kalendář byl zaveden roku 2007 v Moravstánu jako kompromis mezi křesťanským, arabským a bašmackým kalendářem, které dosud užívala jednotlivá etnika, takže nebylo možné se dohodnout na termínech trhů, hodů, fotbalových zápasů, veřejných poprav řízených sebevražd, a tažení MOA proti Čechům.

Podobná nedorozumnění v historii postihla nejenom Moravany, je například známo, že Říjnová revoluce se konala v listopadu, zatímco Oktoberfest se odbývá již v září.

„...jenže v Rusku tehdá fachčili vo deset dnů nazpátky, protože když staré hňup Julián vezl 1 kalendář do Ruska tak mu to trvalo asi destet dnů a ten pobuch celó tu dobu nevobracel lupeny.“
- Libor Ševčík

Kalendář vytvořila odborná komise sestavená z teologů, astronomů, astrologů, historiků, politologů, lékařů, agronomů i budižkničemů. Dohodu o zavedení kalendáře podepsal imám petrovské mešity Ali Al-síkrí a olomoucký arcibiskup Jan Graubíř.

Dny[editovat | editovat zdroj]

Aby byl v označování dní pořádek, byly seřazeny podle abecedy:

Čtvrtek, Neděle, Pátek, Pondělí, Sobota, Středa, Úterý

Půlměsíce[editovat | editovat zdroj]

Aby se dostalo na všechny, má kalendář 24 půlměsíců, rovněž seřazených podle abecedy:

Březen, Březenec, Červen, Červenec, Duben, Dubenec, Květen, Květenec, Leden, Ledenec, Listopad, Listopadec, Ramadán, Ramadánec, Říjen, Říjenec, Srpen, Srpenec, Únor, Únorec, Září, Zářínec, Zeleň, Zieleniec

Původně mělo být jen 23 půlměsíců, ten poslední si vymohli Poláci z Ostravy. Naproti tomu Brňáci neuspěli s návrhem na půlměsíce Brněn a Brněnec. Tak druhým z uvedených názvů pojmenovali jednu dosud bezejmennou vesnici u Svitav.

Každý půlměsíc má 15 dní, což dává dohromady 360 dní. Vzhledem k tomu, že rok má 365 a čtvrt dne, zbývá na konci každého roku několik dní, které nemají žádné datum ani název. V těchto dnech se tedy nemohou konat žádné trhy, hody, fotbalové zápasy, veřejné popravy ani manévry MOA.

Nemuslimové nazývají měsíce Ramadán a Ramadánec po svém, totiž Prasen a Prasinec. Muslimové však podali stížnost, že tyto názvy jsou porušením původní dohody. Křesťané zase namítají že půlměsíc je symbolem islámu a požadují, aby místo toho směli užívat označení křížek. Spor bude řešit mezinárodní arbitráž.

Roční období[editovat | editovat zdroj]

Jsou čtyři a to tato:

Jaro, léto, burčák, zima.

Zimní období se původně nazývalo zabijačka.
Mezikulturním a ekumenickým dialogem na bázi taekwondo bylo ale jeho jméno upraveno tak, aby neuráželo moravstánské minority především hinduisty. Protestovali také muslimové. Zase. Nabuzeni úspěchem s nahrazením prasna a prasince ramadánem a ramadáncem, argumentovali, že tyto postní měsíce nelze spojit se zabijačkovým obdobím.

Roky[editovat | editovat zdroj]

Calendario.png

Podobně jako u půlměsíců a ročních období i zde bylo dosaženo kompromisu mezi křesťany a muslimy. V lichých půlměsících se užívá letopočet od narození Ježíše, v sudých od Hidžry.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Moravský kalendář je použitelný všude tam, kde spolu žije křesťanské a muslimské obyvatelstvo. Moravané zaznamenali zájem z Francie, Španělska, Albánie, Turecka, Izraele a dokonce i z Tanzánie, Bangladéše a Indonésie. Konečně vynález, který proslaví Moravu na celém světě!

Jakékoliv heslo na téma Moravský kalendář byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png
Google uncyc.jpg Moravský kalendář na googleTohle je nejlepší článek na téma „Moravský kalendář“ na celým internetu.
Hodiny pozpátku.png
Čas

AntičasBludimíriánský kalendářBudíkČasopisČasová pásmaČasová smyčkaDvě minuty nenávistiKalendáře na ostatních planetách sluneční soustavyKapesní kyvadlové hodinyKwěty českéMarcel-chroustMoravský kalendářNanosekundaNečasNultý časPátek 13.Petr NečasPhallus BrunensisPrůzkum veřejného časuSlunární kalendářSobota 14.Stroj časuStaré dobré časyZdroj časuZimní časZtráta času