Pátek 13.

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

„Pátek 13. byl jediný den, na který se můj Jason doopravdy těšil.“

- z memoárů Pamely Voorheesové

Pátek 13., staročesky Drajcénten Frajták, je pátek v roce, který vychází na konec pracovního týdne a je třináctým dnem v měsíci. Je zajímavé, že po pátku 13. vždy následuje sobota 14. a neděle 15.

Lingvistický rozbor[editovat | editovat zdroj]

Pátek 13. se dá napsat několika způsoby. Například jako Pátek 13., Pátek třináctého anebo jako 13. pátek, což je ale velmi řídce používáno a tudíž se to v literatuře, odborných časopisech ba ani v novinách hnojně nevyskytuje. Pátek třináctého, tedy Pátek 13.X. (kde X neoznačuje poklad na mapě, jak jsme zvyklí, ale zastupuje libovolný měsíc v roce) je den, který si lidé obvykle nevybírají jako termín svatby a tak bývají volné termíny a někdy i slevy na obřady.

Historické události v tento den[editovat | editovat zdroj]

Pátek třináctého byl v německy mluvících zemích (Brno, České Budějovice, Argentina, Rakousko a Země zaslíbená) historicky šťastný den, kdy se konaly takzvané Bakchanálie. Na tyto oslavy se prostý lid vždy těšil, neboť to byly oslavy radosti, slasti a obžerství. To ovšem platilo jen do přelomu 19. a 20. století, kdy se do hry dostal dodnes neznámý rakouský malíř pokojů.

V pátek 13. totiž jmenovaný nesplnil požadavky na SOUPNMP (střední odborné učiliště pro nadané malíře pokojů) a zlostí později večer rozbil veškeré nádobí ve svém ateliéru. Tento čin dnes odborníci terminologicky označují jakožto Blitzkriegl. Byl to tak velký lomoz, že si jeho sousedé mysleli, že k nim přijíždí podnapile opilý Miloš Zeman na návštěvu. Tato doměnka se ukázala jako lichá, neboť Miloš byl tou dobou ještě malé Milošátko a navíc zmiňovaný umělec neustále křičel „Nein! Nein! Nein!“, což je echtovní Rakouština a ne podnapilština.

V Rusku byla situace podobná, zde se objevil také jeden naštvaný vousatý pán. Ovšem ten neměl svůj ateliér, a tak ho nemohl rozbíti. Postavil tudíž tábory na Sibiři, aby zde mohl se svými kamarády, které označoval jakožto другы /[drugy] (čes. přátelé)/, pást kozy. Oba naštvaní pánové se posléze ocitli vepři, o které hovoří článek Druhá světová hádka.

Šťastné slavné pátky 13. v minulosti[editovat | editovat zdroj]

  • Pátek 13. března 124 po Kristu - přestože pátek 13. ještě nebyl vynalezen, Římani zažili velké štěstí, protože hořel Řím a toho dne bylo zrána tuze sychravo a to je vo nastydnutí.
  • Pátek 13. srpna 1957 - Malý Jason Voorhees si šel zaplavat. Vzhledem k tomu, že neuměl plavat, dost se na přídělech jídla na táboře u Crystal Lake následující dny ušetřilo.
  • Pátek 13. července 1958 - Promiskuita svedla dva puberťáky na scestí a posléze i ke koronerovi, kam by se jinak tak brzo nepodívali.
  • Pátek 13. ledna 2012 - V kajutě kapitána výletní lodi Costa Concordia Schettina od rána hustě sněžilo a tak zmíněná loď odřela pobřeží. Díky tomu bylo v televizi co vysílat a byl konečně vydán zákaz používání moučkového cukru při řízení výletních lodí, což zlepšilo bezpečnost dopravy.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Už je vám zřejmě jasné, proč se na toto datum dnes pohlíží tak sklesle. Slabomyslní lidé si totiž myslí, že tento den přináší smůlu. Rozbíjí proto schválně skleničky, bědují, brečí, zavírají se před přáteli a berňákem ve svých zemljankách a odmítají vylézt. Tyto lidi lze označit jako pověrčivé či moderním termínem NPC. Jak doba pokročila a lidé již nejsou pevně svazováni vírou, všimli si spojení mezi Jidášem, coby třináctým apoštolem a kalendářním dnem z Erbenovy básně Unterwasserman. Tuto domněnku sice o chvíli později vědecky vyvrátil televizní odborník na numerologii Vlastík Plamínek ve svém evangeliu v sobotu okolo třetí hodiny ranní, ale lid je moudrý a řídí se heslem "na každém šprochu je pravdy hodně" a tak se to chytlo jako hovno košile.

Videoherní prů(ser)mysl[editovat | editovat zdroj]

Na námět onoho dne vzniklo i několik herních tit(s)ulů, z nichž nejznámější nese název Friday the 13th, což je britsky. V této hře hrajete za hlavní postavu Freddieho Mercuryho a hledáte lék na světoznámou nemoc AIDS, která způsobuje ř(iť)ídnutí a následné vypadávání vlasů. Na cestě mapou procházíte kolem a potkáváte všelijaké celebrity z různých koutů a odvětví umění. Kupříkladu setkání s Karlem Gottem hledajícím Kámen mudrců, zajišťující věčné mládí, o kterém sní ve své písni „Být stále mlád“. Tato idea je v celku zavádějící v momentě, když víte, že máte leukemii, ale jak se říká – "každý svého času strojvůdce". Freddie nakonec lék nenajde a záhy zemře jako heterosexuální panic.


Hodiny pozpátku.png
Čas

AntičasBludimíriánský kalendářBudíkČasopisČasová pásmaČasová smyčkaDvě minuty nenávistiKalendáře na ostatních planetách sluneční soustavyKapesní kyvadlové hodinyKwěty českéMarcel-chroustMoravský kalendářNanosekundaNečasNultý časPátek 13.Petr NečasPhallus BrunensisPrůzkum veřejného časuSlunární kalendářSobota 14.Stroj časuStaré dobré časyZdroj časuZimní časZtráta času