Literatura

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Literatura je občas i o řádných prasečinách...
Při nákupu knihy dostanete v knihkupectví zadarmo sirky, pro případ, že se vám kniha nebude líbit.

Literatura je velmi zoufalý pokus zachycování lidských myšlenek písemnou formou. Ačkoli nejméně 5000 let - od konce neolitické "revoluce" se ukazuje, že jsou lidé pořád stejní a svým způsobem se neděje nic neobvyklého, literatuře dosud neodzvonilo.

Literatura je soubor nejrůznějších tzv. žvástů. Pojednává například o autorově kočce, chovu prasat nebo návodu na zapojení klávesnice. Začala se zkoumat někdy ve 22. století, ačkoli byla vynalezena slavným Hlupákem z Rožmberka již před dávnou dobou. Hlavní vědci, kteří tuto pavědu zkoumají, jsou papoušek Ara, Miluška Vombrejlová, To Máš Vostrý a Ing. Pako Pakovič. Nutno upozornit zapálené fanoušky, že literatura jakožto i životní styl je prudce jedovatá ve větších dávkách. Je doporučováno přísun literární kultury omezit na minimum. Mezi tuto kulturu patří například zběsilé poskakování po pokoji při poslouchání rapovaných básní, nošení okulárů, neučesaných vlasů a nesprávně zapnutého saka.

Mezi slavná literární díla patří třeba Edisonova encyklopedie triků v Texaském masakru motorovou pilou, Matrix stokrát jinak od strejdy Nobela, Jackovi domácí mazlíčci aneb co se ve filmu nedozvíte nebo slavná Encyklopedie dabingu na čtyřech CD nebo patnácti MC.

Druhy literatůry[edit]

Tento autor se narodil a žil v Československu
Tento autor se narodil a žil ve Francii
Kamasutra proslavila Indii po celém světě

Krásná literatura[edit]

Krásná literatura se zaměřuje na krásná témata: přírodu, zvířátka, ženy, umění apod. Autor usiluje o co největší počet líbivých, nejlépe zdrobnělých, slov: zvoneček, pytlíček, kytička, autíčko apod. Válka, práce nebo slovíčka negativní či hanebná (nebo dokonce sprostá) se rozhodně v takové knize neobjeví.

Do krásné literatury patří i poezie. Ta se sice rýmuje a lahodí uchu posluchače, zpravidla ale příběh nedává žádný smysl.

Významná díla
  • Karel Poláček – Bilo nás pět
  • J.K. Rowlingová – Harry Potter

Odborná literatura[edit]

Pakliže teorii nelze použít v praxi, lze o tom napsat alespoň knihu. U odborných knih je to opačné než u knih krásné literatury. Pakliže je dostatečně zaprášená, jde o dílo velikána.

Významná díla

Erotická literatura[edit]

Lze ji považovat za část literatury krásné, ovšem pojednává o nechutnostech. Ani líbivá slova nepřekryjí celkový hnus spjatý s něčím tak nehygienickým jako je piss.

Významná díla

Literatura faktu[edit]

Věcný popis nějaké zdroji podpořené situace, jevu, věci anebo osoby. Erich von Däniken je faktický spisovatel.

Historie[edit]

Raná díla jeskynních autorů se naneštěstí nedochovala. Avšak díla autorů ze starověku nám už známá jsou. Illias a Odyssea nebo Epos o Gilgamešovi jsou ceněná pro jejich dávnost, nikoli kvalitu. Jelikož ve starověku byla gramotnost vzácnost, byla většina spisovatelů schopná psát, nicméně postrádali skutečný literární talent. Dnes je ale lidstvo vzdělané a gramotné, papír je levný, takže vzniká velké množství kvalitní literatury, že knihkupectví praskají ve švech.

Podívejte se také na[edit]