Malířství

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Studenti Školy Milana Knížáka malují portrét
Mistr Knížák je v uměleckém světě proslulý svými avantgardními ručníky, které každoročně zjara vystavuje na autobusovém nádraží Florenc v Praze.

Malířství je vedle sochařství a grafiky jednou z částí výtvarného umění. Je to postup aplikování barviva rozpuštěného v médiu a nanášení (lepivého) činidla na povrch. Tím je například ženské tělo, papír, plátno nebo zeď.

Člověku zabývajícímu se touto činností se říká malíř. Malíři se rekrutují převážně z učebního oboru "malíř – natěrač", který však po sametové revoluci ztratil svůj glanc. Z ekonomických důvodů začali všichni malíři hrát fotbal, i když byli zcela leví. Na řádově vyšší výdělky jim to hravě stačilo.

Historie[edit | edit source]

Existují důkazy, že historie malování je asi šestkrát delší než historie užívání psaného jazyka. Umělecká malba na nahé ženské tělo se považuje za jednu z nejdůležitějších forem výtvarného umění. Pokud například světoznámí umělci Leonardo či Michelangelo malovali baby, téměř vždy byly hambaté. Odtud vedl jen pověstný krůčem k dnešnímu kožomalířství.

Umělecké směry[edit | edit source]

Obraz P.N. Gruzinského "Ruská trojka" je jediný impresionistický obraz, který nemá erotický podtext
Impresionismus

Kavárenský styl. Malíři se snaží malovat zase jinak než jejich předchůdci, aby dosáhli falešného pocitu vlastní umělecké výjimečnosti. Protože je s impresionismem nerozlučně spjat Vincent van Gogh, jsou s impresionismem nerozlučně spjata i nahá ženská těla.

Národněsocialistický realismus

Dnes již nepříliš populární směr (nahotu neuznává), jenž se soustředil na výjevy především z germánské mytologie. Obrazy nezachycují věci reálně, nerespektují umělecké konvence, vlastně nerespektují nic. Důraz se klade na strohost a na bílou. Adolf Hitler je jeho nejznámějším představitelem.

Další malíři[edit | edit source]

Vincent van GoghFerdinand LučinskýHieronymus Bosch • Salvador Dalík

Prsa za mír[edit | edit source]

Desítka mladých lidí v Praze obnažila svou hruď v rámci akce Prsa za mír (viz foto). Jedná se o celosvětovou akci, která bude zahájena na Novém Zélandu 2. října 2009 a ukončena 2. ledna 2009 v Argentině. Všichni kteří touží po míru, se shromáždí na uvedených lokalitách v daný čas. Do této sponzorované akce nespadají ty ženy, které chodí s nahýma ceckama odjakživa. Evropská unie si od projektu slibuje globální jaderné odzbrojení, okamžité stažení vojsk z okupovaných území, postupné a proporční snížení počtu konvenčních zbraní a pravidelné dodávky energie na lampárně.