Firefox

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Velky.jpg

Propagační plakáty

Sexy Firefox Girl.jpg

Hot chick firefox.jpg

Girl-firefox-original.jpg

Maly.jpg

Firefox grrl.jpg

Firefox je nepříliš užívaný internetový prohlížeč.

Firehistory[edit]

Firefox byl vyvíjen pod jménem Fénix jako alternetiva k Internet Exploreru, ale kvůli opletačkám s ochrannými známkami byl přejmenován na Ohnivého ptáka a následně na Firefox, což znamená buď Hořící liška, nebo Panda červená, kvůli rozporům v překladu názvu vedou firefoxoví nadšenci vleklé krvavé války a stejně zuřivé flamewary.

Firefox měl být původně volně šiřitelný zadarmový program, ovšem jisté nečekaně vzniklé náklady na propagaci a záchvat hrabivosti programátorů měly za následek, že první verze prohlížeče byla nabízena za 99 amerických dolarů. Dovedný indický hacker však obešel serverové ochrany, instalační soubor ukradl, heknul, kreknul a zkopíroval a zcela nezištně uvolnil ke stahování. Skóre prvního dne: 0 legálních placených stažení ku 8 002 530 nelegálních. Autoři se zarděli a nadále předstírali, že byl firefox vždycky zadarmo, takzvaně svobodný, neboli free.

Firequalities[edit]

Firefox obsahuje několik funkcí, které ho činí prohlížečem výjimečným.

 • Tabed-browsing – tato funkce způsobuje, že při každém kliknutí na odkaz prohlížeč otevře náhodných reklamních oken, kde je množství hodin, které uživatel u prohlížeče strávil a je velikost příspěvku dělená tisícem, který uživatel celkem zaslal jako příspěvek vývojářům Firefoxu. Výsledné číslo program vždy zaokrouhlí nahoru.
 • Add-ons – aneb doplňky. Těch k Firefoxu existuje ohromné množství. Některé si stáhnout musíte, jinak prohlížeč nebude fungovat, další vám možná i v něčem pomohou, ostatní z prohlížeče udělají nepoužitelnou vyhaslou trosku. Doplňky lze vybírat jen náhodně, jejich popis bývá napsán pouze čínsky a finsky, popřípadě nářečím Siouxů.
 • Security engine – bezpečnostní přílepek, který samostatně instaluje viry a další škodlivý software a následně servíruje reklamy na antivirové programy. Inu, něco svobodný prohlížeč platit musí.
 • Panorama – funkce, která spočívá v tom, že různě přehazuje a „inteligentně“ uspořádává otevřená okna, tak, aby bylo snadné s nimi pracovat. Uspořádávání se děje na základě databáze Googlu a referencí Wikipedie a Osy.
 • Firefox sync – vylepšená funkce Panorama, Firefox sync synchronizuje i záložky a složky ve vašem počítači. Uživatelsky velice přátelská funkce.
 • Rychlost – při výzkumu mezi deseti nejrozšířenějšími prohlížeči se Firefox umístil na poli rychlosti v první desítce. Konkrétně na posledním místě první desítky.
 • Firediscussion – při prvním spuštění prohlížeče se vám vygeneruje váš jedinečný text, který se pak automaticky odesílá na veškeré diskuze, které navštívíte.
 • Border-radius - Firefox dokáže dekódovat unikátní parametr -moz-border-radius, díky němuž může programátor přiřadit čemukoli na své webové stránce zakulacené rohy. Fanoušci díky tomuto o Firefoxu tvrdí, že je to jediný prohlížeč, který má koule. Technicky vzato jde ale maximálně jen o čtvrtkruhy.
 • Prozkoumání prvku - zbrusu nová funkce umožňuje rozložit webovou stránku na hromadu rámečků, které ukazují, jak je ten který prvek postupně formátovaný. Tuto funkci ocení především weboví programátoři a milovníci Matrixu.

Firestart[edit]

Instalace firefoxu je tak jednoduchá, že ji zvládne i batole či důchodce.

 • Potřebujete mít ve svém počítači nainstalován nějaký prohlížeč. Používáte-li Windows, už tam někde máte Internet Explorer.
 • Stáhněte si Firefox.
 • Nainstalujte si Firefox.
 • Odinstalujte prohlížeč, kterým jste si táhli váš nový prohlížeč. V případě Internet Exploreru to provedete odstraněním ikonky z plochy.
 • Spusťte Firefox a užívejte si dokonalého a ničím nerušeného surfování!

Firecult[edit]

Příznivců Firefoxu je sice nemnoho, tím fanatičtější ale jsou. Většinou se rekrutují z bláznů, kteří raději používají nedokonalé zastaralé programy co jsou zadarmo, než aby ztratili nějakou tu korunu za něco, co bude fungovat. Tito lidé pak tvrdí, že Firefox je nejlepší prohlížeč, že je nejužitečnější, má nejvíce funkcí a je nejbezpečnější.

Očividně jsou to všechno lži, které nezmění ani další milion propagačních plakátů, jejichž výroba je největším koníčkem každého uživatele Firefoxu.


Vera Pohlova.jpg
Já bych všechny ty internety a počítače zakázala
Amateri.czFacebookFirefoxGoogleGoogle AluminiumGoogle MarxLiterární serverNecyklopedieNeckykykloppedieNelibimseti.czNenecyklopedieNovinky.czParodie na NecyklopediiSeznamSociální síťWikipedieČeskopedie