Půjčka ve forintech
Je pozitivní vidět, že i v době globální ekonomické krize, kdy se hroutí jeden podnik za druhým, fronty na úřadech práce dosahují rekorních délek, a dokonce i nebozí Američané musí přesedat do levných Toyot a Folkswágnů, jsou banky schopné připravit produkt, který nás může ještě oslovit. Půjčka ve forintech je toho nejzářnějším důkazem.
Princip[editovat | editovat zdroj]
Funguje to zcela jednoduše a transparentně. Půjčíte si třeba v březnu 2008 nějaký obnos ve forintech, řekněme milion forintů, který hned směníte na cca 4000 euro. (Za ty si koupíte obvyklé životně důležité potřeby jako je mohutnější automobil, plazmová televize, nebo je zužitkujete na hracích automatech. Ale to už je vaše věc.) Dojednáte si patnáctiprocentní úrok, máte tedy zaplatit 1 150 000 forintů. Platit budete za rok, ale jako zázrakem zaplatíte pouze 3746 euro. Zní to magicky? A přesně takové to je.
Pozor, tento princip nemá nic společného s obecným pravidlem „Čím víc si půjčíte, tím méně (resp. nic) platíte“, které začíná fungovat až od částek kolem jednoho bžilionu. Půjčka ve forintech funguje s libovolně nízkou částkou.
Aplikace[editovat | editovat zdroj]
Představte si, že si v samoobsluze koupíte metrovou štangli uheráku. Pověsíte jí do spíže a když si o pár měsíců později přijdete kus uříznout, zjistíte, že teď měří 122 cm! To je už pořádný kus uheráku! Nebo si představte, že proslulé autobusy Ikarus, brázdící naše silnice, by se prodloužily ze svých šestnácti metrů na dvacet! (V tomto ohledu ovšem naše představa poněkud pokulhává za praxí, protože Ikarusy se za posledních 20 let nejenže neprodloužily, ale dokonce zkrátily, jak je vidět na některých linkách v Praze). Úžasné, že?
Možné problémy[editovat | editovat zdroj]
Etická komise Necyklopedie podrobila tuto novinku na trhu s hypotékami zevrubnému zkoumání. Bohužel, na výsledky si budeme muset chvíli počkat, protože většina jejích členů momentálně trpí předávkováním uherákem.