Doprava v Praze

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Dopravní situace v Praze bývá častým tématem volebních billboardů.

Praha je hlavním dopravním uzlem v Česku a významnou křižovatkou ve střední Evropě. Má rozsáhlou dopravní infrastrukturu, jak veřejné, tak i automobilové dopravy. Hlavními dopravními tahy jsou dálnice D1 (směr Brno), D5 (Plzeň, Rozvadov), D6 (Kladno, Karlovy Vary), D7 (Slaný, Most), D8 (Ústí nad Labem), D11 (Hradec Králové, Olomouc).

Veřejná doprava[edit]

Porschetra je páteří pražské veřejné dopravy

Veřejnou dopravu zajišťuje Dopravní podnik hlavního města Prahy, který dopravuje cestující pomocí ponorek, tramvají, autobusů, přívozů a lanovek. Ve dne má prioritu přeprava sardinek, v noci se převážejí hlavně bezdomovci a mrtvoly.

Automobilová doprava[edit]

Při přecházení silnice v Praze je třeba mít se na pozoru

Odvážné rozhodnutí[edit]

Pražský primátor Pavel Bém má nadpoloviční podporu v zastupitelstvu. Hodlá proto prosadit "konečné řešení pražské dopravní krize". Jeho smělý plán, jehož spolutvůrcem je architekt Jan Kaplický, snese i nejpřísnější odborná měřítka. Vyřeší problém automobilové doprav na 100 let dopředu.

Hlavní myšlenkou celé akce je vybudovat nejmodernější mimoúrovňovou křižovatku v centru, která naváže na "severojižní magistrálu", která je již v centru vybudována a horní část Václavského náměstí. Kromě zmíněné severojižní magistrály bude vybudována ještě východozápadní magistrála, severovýchodojihozápadní magistrála a jihovýchodoseverozápadní magistrála.

Nutné kompromisy[edit]

Toto řešení si vyžádá také určitá negativní opatření, která po veřejné rozpravě, občané budou muset pochopit. Národní muzeum bude po vzoru Mosteckého kostelu přesunuto na Štvanici. Ulice Rubešova, Balbínova, Italská, Anglická a Mánesova budou zbourány. Magistrát Hlavního města Prahy to nedělá z toho důvodu, aby jeho zastupitelé se mohli snadno dopravit svým vozidlem, kam chtějí, aniž by museli cestovat veřejnou dopravou a setkávat se se svými voliči, ale především proto, aby ochránil zdraví obyvatelstva hlavního města. Ačkoliv některá zmanipulovaná média tvrdí opak, tato investice za 80 miliard Kč je velmi ekologická.

Podrobnosti se dočtete v článcích Tunel Blanka, Blíž Pražanům a Ubliž Pražanům.

Dálniční okruh[edit]

Dálniční okruh slouží tomu, aby se Praze vyhnul ten, kdo přes ni nechce jezdit, a mohl ji pohodlně odjet. Základy pražského dálničního okruhu položil již Adolf Hitler. Nejpozději od roku 2016 má Praha funkční dálniční okruh, a sice v trase Drážďany–Hof–Řezno–Pasov–Linec–VídeňBratislavaBrnoOlomouc–Katowice–Breslau–Drážďany. Tento okruh má přes 1600 km, dá se objet za více než 14 hodin a patří tak k největším dálničním okruhům na světě. [1]

Železniční doprava[edit]

Více se můžete dočíst v článku Esko Praha.


Loko i707.jpg

Vlajkovou lodí železnic v Praze je Žabotlam, na vedlejších tratích, např. do sedmdesátitisícových měst jako jsou Kladno nebo Mladá Boleslav zajíždí ekologické, rychlé a tiché Regionovy nebo jejich větší bratříčkové 854. Toto moderní železniční vozidlo je skvěle přizpůsobeno stavu železničních tratí na území hlavního města. Rekonstrukce takzvaných železničních koridorů zpravidla končí ještě před hranicemi hlavního města, protože

  1. Pražáci si nezaslouží, aby se u nich investovaly peníze ze státního rozpočtu, navíc to údajně zakázala EU.
  2. Venkované si zaslouží, aby se mohli kochat krásami pražských periferií a tím se jim trochu zpříjemnil dojezd do Prahy a nemuseli do práce přicházet zbytečně brzy.

Sotva Necyklopedie napsala, že v Praze se nerekonstruují železniční tratě, bylo zahájeno několik velkých rekonstrukčních projektů. Od počátku platnosti jízdního řádu 2007/2008 byly zahájeny výluky v Běchovicích, Vršovicích a na Smíchově. Při sestavování jízdního řádu o tom ale nikdo nevěděl, takže přes kritická místa bylo zavedeno více vlaků, než mohlo projet; jízdní doby podle grafikonu také není možné dodržet. Zpoždění vlaků bohužel jenom málokdy dosáhla přesně 2 nebo 4 hodiny, kdy by vlak jel přesně v čase následujícího.

Ve stanici Praha hl.n. byla nejprve (částečně) vyloučena čtyři nástupiště, záhy se zjistilo, že je třeba vyloučit i zbylé tři. Takže se po 4 dnech od zavedení nového JŘ vydávala Změna jízdního řádu. Ta byla zveřejněna o půlnoci v den zahájení její platnosti.

Letecká doprava[edit]

Plnění vládního Zeppelinu „Kačena“ stlačeným plynem.

V letecké dopravě a hlavně v ČSA bylo nedávno naměřeno extrémně velké množství agresívního prvku tvrdíku, což mělo za následek téměř její kolaps. V průměru do svého cíle doletí 15 ze 328 letadel, což je velmi krásné druhočíslo. (Když pomineme to, že cestující byli již ve značném stádiu rozkladu).

O leteckou přepravu nad Prahou se starají letadla (především městské linky L1) a zeppeliny, naopak koňské drožky již nelétají a byly prodány na čabajky do Maďarska. Hlavními aktéry jsou tři polostátní subjekty. Především ČSA, v jejímž dopravním parku jsou obě funkční Anduly, dále pak Dopravní podnik hl. města Prahy – divize AIR (řiditelné zeppeliny) a Amatérský kroužek modelářů (přeprava drobných živočichů a zavazadel).

Popularitu pražského letiště dokládá vytíženost autobusové linky AE, která v Holešovicích navazuje na Pendolino. Dle neověřených údajů dosáhl 11. 8. 2007 počet cestujících v autobuse AE z Holešovic na letiště závratného čísla 5 (slovem pět), čímž byl splněn plán na 328 %! Podle prozatím neověřených informací se dne 9. května 2851 v 7:42 sveze první pasažér na letiště a zpět nově vybudovanou Chalupoidou za 528 miliard Kč.

Vodní doprava[edit]

Dělí se na:


F1.png Související informace obsahuje
Regál Doprava©
Linky městské dopravy v Praze editovat 
1 | 7 | 9 | 12 | 14 | 18 | 20 | 22 | 41 | 140 | 150 | 174 | 177 | 200 | 666 | A380 | Metrolinka | L1 | X-A | X-B | X-22
Čtěte více v článku • Ropid
šde  
ROPID
Bus jede jinam.JPG Dopravci

ArrivaČeské dráhyČSADČSAD KladnoDP PrahaICOMJaroslav ŠtěpánekŠrotliner

JirkaPar.jpg Krtek

D (linka metra v Praze)Dějiny metra v PrazeDepo HostivařDolínkoidaChalupoidaJulča z metraKladenské metroLetňany (stanice metra v Praze)Metro do každé domácnostiMetrolinkaMetrem do BohnicPoslanecké metroPražské metroŠkoda 6MtTransflorenská magistrálaWaldorfská škola (stanice metra v Praze)Zámky (stanice metra v Praze)

Zastavkalhotka praha.jpg Autobusy

X-AX-BX-22150174177200666Autobusová doprava BenešovAz magyar szuper autobusz IkaruszKarosa C 954EIrskýbusSORVrakosa

Nehoda-tramvaj.jpg Električky

Automatizace tramvajové dopravyFordCityNízkopodlažní tramvajPorschetraTramvaje v Práglu179121418202241

810666b.jpg S-Bahn

Esko PrahaEšusPražský SemmeringCity ElefantŠukafonNádraží Praha-HolyněNádraží Praha-SmíchovVršovické nádražíPohlavní nádražíŽabotlam

Jak40dpp.jpg Letadla

A380L1

JÁ MÁM PRÁVO SEDĚT! Ostatní

Blíž PražanůmDoprava v PrazeJízdenka pražské hromadné dopravyLítačkaOpencardPatrik KokotasPrázdninový provozSeznamka v pražské MHDŠotoušTrambusUbliž PražanůmVertikální chrlič intelektuálůZastávka na znamení