Trambus
Trambus je mýtický dopravní prostředek. Jedná se údajně o křížence tramvaje a autobusu s až obdivuhodnými jízdními vlastnostmi. Trambus dosud spatřilo velmi málo lidí a některými dopravními experty jsou jejich svědectví zpochybňována.
První kontakt[editovat | editovat zdroj]
Jedním z prvních lidí, kteří spatřili trambus je patrně pan Karel B. z jedné malé vesničky na Pardubicku. "Najednou se proti mě po polní cestě žene tramvaj, hodně jsem se divil, sotva jsem stačil uskočit. Nikdy tady tramvaje nejezdily, nejbližší koleje jsou za kopcem, ale tam jezdí jenom vlaky. Ta tramvaj byla ale divná, nejezdila po kolejích, ale měla pneumatiky, takový jaký má i Karosa": vypověděl v rozhovoru s Otou Šoušem, předním českým odborníkem na dopravní záhady. Není ale jisté, zda byl tento kontakt skutečně první nebo byl trambus, jak byl tento stroj později nazván, viděn i dříve.
Další kontakty[editovat | editovat zdroj]
Trambus byl později spatřen ještě několikrát, ať už to bylo opět v polích nebo u starých vozoven. Přesvědčivé důkazy o jeho existenci ale bohužel stále neexistují. Nápadné však je, že na místech, odkud bylo hlášeno spatření trambusu, se pak objevily kruhy v obilí. Několik exemplářů bylo objeveno v podzemí, na povrch někdy asi občas uniknou, zatím neprokázáno.
Pátrání[editovat | editovat zdroj]
Pátrání po záhadě zahájil už zmiňovaný Ota Šouš. Rozhodl se, že vyslechne všechny svědky, ale především uvidí trambus na vlastní oči. Pomoc s pátráním přislíbilo i mnoho dopravních podniků, které velmi stojí o to, zařadit trambus do svého vozového parku. Ota Šouš ale říká, že toto možné nebude: "Pokud se vůbec podaří trambus odchytit, tak jediná instituce, která je u nás schopná o něj pečovat jsou České dráhy." S tím souhlasí i zaměstnanci drah. "Když zvládneme Žabotlam, zvládneme i trambus", říká Standa Lokotka z DKV Praha. Otázkou ale nadále zůstává, jestli i po odchycení bude trambus schopen cestující vozit. Podle Oty Šouše stačí, aby jednou zažil tu slast hromadné přepravy pasažérů a bude chtít vozit cestující navěky. Dobrou zprávou je, že Vědecký tým Necyklopedie se nechal slyšet, že se uvolí s hledáním také pomoci, neboť ví, že je ho jako jediný schopen najít. Spekuluje se, že ho možná bude chtít zařadit do vozovny Necyklopedie vedle šaliny Necyklopedie, neboť jak řekl nejmenovaný imperátor Necyklopedie: "To co zvládne ČD, zvládneme i my". Byl nalezen jeden historický trambus ŠKODA706, ale ten jezdil jen po silnici, takže se to nepočítá[1]
Alternativní teorie[editovat | editovat zdroj]
Podle alternativní teorie, šířené maďarskými vědci, se jedná o křížence Ikarusu a nikoliv tramvaje, ale slavného šukafónu, stroje který se Maďarsko marně snažilo v osmdesátých letech získat barterovými obchody v rámci RVHP. Tato teorie není v České republice přijímána.
Moderní trambusy[editovat | editovat zdroj]
Nejmodernější trambus občas využívá střední vodicí kolejnici jako tramvaj, ale zároveň je ve vozidle spalovací motor s generátorem a pochopitelně když je po ruce trolejbusové vedení může jezdit jako trolejbus, po dalších úpravách nebude problém využívání vodní cesty, například když bude ucpaná cesta na nábřeží bude pokračovat po vodě a zase když budou koleje pojede po kolejích, ovšem v Praze si ještě dlouho počkáme až bude moci pokračovat jako trolejbus, naopak v Brně je již vše připraveno..
Po zveřejnění článku na Necyklopedii inženýři ve Vídni nelenili a sestrojili toto.